هیستروسونوگرافی

هیستروسونوگرافی

احتمالا خیلی از افراد با واژه هیستروسونوگرافی آشنا نیستند  و سوال های بسیاری پیرامون آن دارند  ،سوال هایی مثل  هزینه هیستروسونوگرافی ؟ آیا هیستروسونوگرافی درد دارد ؟ آیا این روش تشخیصی  عوارضی هم دارد و یا اینکه  هیستروسونوگرافی برای چه افرادی تجویز می گردد . توصیه می کنیم اگر شما هم با  این روش تشخیصی آشنا نیستید ادامه مطلب را مطالعه کنید .

هیستروسونوگرافی

 هیستروسونوگرافی چیست ؟

هیستروسونوگرافی یا همان سونوگرافی واژینال   یکی از جدیدترین روش های سونوگرافی  است که برای بررسی نواحی  رحم و لگن محسوب می شود . بیماری های  ناحیه رحم و لگن در صورتی که در زمان خود درمان نشود ،به مرور زمان سبب بروز اختلالات بسیاری در فرد می گردد . لازم به ذکر است که سونوگرافی قابلیت تشخیص  و بررسی نواحی لگن و رحم  را دارد  ،اما در  صورتی که پزشک نیاز به   بررسی  های بیشتر داشته باشد ،هیستروسونوگرافی  را تجویز می کنند .

در مرکز سونوگرافی و رادیولوژی تابناک  این روش سونوگرافی برای بررسی های بیشتر و با تجویز پزشک  انجام می شود.گاه ممکن است پزشک از این روش نتایج دلخواه را نگیرد  که در این صورت  انجام سی تی اسکن  و یا ام آر آی  کمک کننده است .

شما می توانید جهت مشاوره و تماس با سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید : ۰۲۱-۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲

آیا هیستروسونوگرافی عوارضی هم دارد ؟

باید گفت این روش کاملا غیر تهاجمی است و ممکن است همراه با عوارض گذرا باشد  . تنها با استفاده از تزریق سالین استریل  به حفره رحم  و امواج اولتراسوند  می توان هر گونه ناهنجاری در ناحیه رحم را  بررسی کنیم .  بروز هر گونه عوارض  در این روش تضویر برداری نادر است ،ممکن است فرد بعد از هیستروسونوگرافی  تا یک هفته دچار ترشح و یا خونریزی جزئی شود .

برخی از عوارض  احتمالی و نادر هیستروسونوگرافی :

ایجاد سرگیجه و تهوع

گرفتگی های رحمی

خونریزی  های رحمی

در صورتی که هر یک از عارض ذکر شده در مدت کوتاهی برطرف نشد با پزشک خود مشورت کنید .

روش انجام هیستروسونوگرافی

در مرحله اول  یک اسپکلوم  به  واژن  ارسال می شود که دهانه رحم را پاک کند ، در مرحله بعدی یک کانتر به رحم فرستاده می شود که محلولی را تزریق می کند ،در همین مرحله تصویر سونوگرافی  به عنوان خروجی به دست می آید . لازم به ذکر است که این سونوگرافی زمان بر است و  لازم است تا فرد  در رابطه با مراقبت های قبل و بعد  از هیستروسونوگرافی با  پزشک خود مشورت کند .

در چه مواردی هیستروسونوگرافی تجویز می گردد ؟

این روش ممکن است به دلایل بسیاری تجویز گردد از جمله :

  • خونریزی های غیر طبیعی واژینال
  • بررسی انواع پولیپ ها
  • بررسی فیبروئید ها
  • سونوگرافی رحم و تخمدان
  • بررسی چسبندگی های اندومتری یا هر  گونه زخم
  • بررسی آتروفی آندومتری
  • تشخیص هر گونه نقص مادرزادی
  • بررسی توده ها و ضایعات بدخیم

همچنین این روش  در بررسی هر گونه اختلالی که  می تواند زمینه ساز ناباروری در فرد گردد ،کمک کننده است .

در مرکز سنوگرافی تابناک این روش تشخیصی  با بالاترین دقت و کمترین عوارض انجام می شود .

با تشکر مدیریت سایت  مرکزسونوگرافی تابناک

پاسخ