سونوگرافی تیروئید چه زمانی انجام می شود؟

سونوگرافی تیروئید چه زمانی انجام می شود؟

در بافت های داخل گردن ارگان ساده ای به نام تیروئید وجود دارد که بدن را با قدرت فوق العاده از اداره می کند. نقش این ارگان اطمینان یافتن از این است که سلول های بدن به درستی کار می کند. تیروئید این کار را با استفاده از هورمون هایی انجام می دهد که پیغام ها را به تک تک سلول های بدن تحویل می دهد. این اندام مهم از قطعه های کوچکی به نام لابیال تشکیل شده است که هر کدام شامل سلول های کوچکتری به نام فولیکول بوده و هورمون های مربوط به تیروئید را در خود ذخیره کرده و به خون می فرستد. این غده ممکن است به انواع بیماری های مختلف مانند کم کاری تیروئید پرکاری تیروئید و همچنین سرطان تیروئید دچار شود. برای تشخیص و درمان این بیماری ها روش های مختلفی وجود دارد که مهم ترین آنها سونوگرافی تیروئید می باشد.

 برای درمان بیماری های تیروئیدی همچنین سرطان تیروئید از روش های تشخیصی مختلفی استفاده می شود. ابتدایی ترین تستی که معمولا استفاده می شود سونوگرافی می باشد. شما می توانید جهت مشاوره و تماس با سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید : ۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲-۰۲۱ و یا به اینستاگرام مرکز تصویربرداری تابناک مراجعه نمایید.

علائم تیروئید چیست؟

  • احساس خستگی
  • احساس خواب آلودگی
  • بی حس بودن و بی رمغ بودن
  • پرخوری یا کم خوری
  • پرخوابی یا کم خوابی

در سونوگرافی تیروئید چه مواردی مشخص می شود؟

 برای درمان بیماری های تیروئیدی همچنین سرطان تیروئید از روش های تشخیصی مختلفی استفاده می شود. ابتدایی ترین تستی که معمولا استفاده می شود سونوگرافی می باشد. روش های پیشرفته تر سونوگرافی مانند سونوگرافی داپلر که عروق توده ها با استفاده از این روش بررسی می شود و سونوگرافی الاستواسکن که میزان سختی توده های تیروئیدی را بررسی می کند در تشخیص خوش خیم یا بدخیم بودن توده های سرطانی کمک شایانی می کند.

 بسیاری از بیماران احساس یک ندولی یا وجود یک جسم برجسته ای در گردن خود دارند و برای انجام سونوگرافی مراجعه می کند تا از وجود ندول تیروئیدی مطمئن شوند. در سونوگرافی مشخص می شود این ندول ها خوش خیم هستند یا بدخیم و آیا نیاز به نمونه برداری دارد یا خیر. که این کار به کمک روش های مختلف سونوگرافی از قبیل گری اسکیل، کالرداپلر و الاستواسکن انجام می شود. سونوگرافی داپلر و الاستواسکن به پزشک کمک می کند تا تشخیص دهد از کدام یک از این توده ها باید نمونه برداری انجام شود.

سونوگرافی تیروئید چه زمانی انجام میشود

نحوه نمونه برداری تیروئید

یکی از روش هایی که پزشک را به تشخیص قطعی تر می رساند اهمیت نمونه برداری تیروئید می باشد. در تمام موارد توده های تیروئیدی، نیاز به انجام نمونه گیری نمی باشد. اما با این حال مرسوم ترین روش در نمونه برداری تیروئید نمونه برداری با سوزن های ظربف می باشد که مشابه نمونه برداری از رگ های خون گیری می باشد که به صورت روزمره در آزمایشگاه ها انجام می شود. این سوزن ها وارد گره های تیروئیدی می شود و نمونه برداری انجام می شود. بهتر است این کار توسط یک هدایت سونوگرافی انجام شود تا بتوان دقیقا از همان ناحیه مشکوک و مورد نظر نمونه گیری شود. سپس بافت برداشته شده روی لامپ های آزمایشگاهی گسترش داده می شود و بررسی های لازم روی آنها انجام می شود.

آمادگی های لازم قبل از سونوگرافی تیروئید

برای سونوگرافی تیروئید نیاز به هیچ آمادگی خاصی وجود ندارد. بیمار پس از مراجعه گردن بیمار با استفاده از دستگاه سونوگرافی هم پارانشیم و ندول های بیمار با استفاده از روش های مختلف سونوگرافی مورد بررسی قرار می گیرد و اگر نیاز باشد توسط الاستواکسن وضعیت نرم یا سفت بودن غده مشخص می شود که این کار در مرکز فوق تخصصی تابناک به طور کامل برای بیماران انجام می شود و اگر هم نیاز باشد نمونه برداری به کمک دستگاه سونوگرافی و زیر گاید سونوگرافی در این مرکز انجام می گیرد.

پاسخ