پانورکس دیجیتال

پانورکس دیجیتال

آیا شما با شیوه های عکس برداری دندان آشنا هستید؟

آیا می دانستید پانورکس دیجیتال یکی از پرکاربردترین دستگاه ها در تصویربرداری از دهان و دندان است؟

با ما در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات خود در رابطه با پانورکس دیجیتال همراه باشید.

در روش تصویر برداری پانورکس دیجیتال از اشعه ایکس به منظور تصویر برداری از داخل دهان بیمار بهره گرفته می شود. این شیوه تصویر برداری توسط دندانپزشکان و جراحان دهان و دندان بسیار تجویز می گردد. تصویر به دست آمده در ساخت دندان مصنوعی، ارتودنسی، ایمپلنت و انواع کشیدن دندان کارایی دارد.

پانورکس دیجیتال چیست

رادیوگرافی پانورکس که به آن پانورکس اشعه ایکس نیز اتلاق می گردد، یک تصویر برداری دو بعدی از دندان می باشد. این اشعه به داخل دهان تابانیده می شود تا نمایی از دندان ها را در داخل یک عکس برای دندانپزشک آماده کند. این تصویر شامل دندان ها، فک بالا و پایین، ساختار و بافت محیط دهان را به نمایش می گذارد. فک با ساختاری همانند نعل اسب پوشانده شده است. هر چند که پانورکس دیجیتال یک عکس از این ساختار به نمایش می گذار، اما گاهاً جزئیاتی از استخوان ها و دندان نیز تهیه می کند.

تصویر برداری پانورکس دیجیتال یک تست غیر تهاجمی و کم خطر است که به درمانگر کمک می کند تا درمان مناسبی برای شما تجویز نماید. همچنین تصویر برداری به کمک اشعه ایکس که یکی از شایع ترین و قدیمی ترین نوع تصویر برداری هاست، انجام می گیرد.

کاربرد پانورکس دیجیتال

به کمک پانورکس دیجیتال می توان عوارض ذیل را کشف کرد:

  1. بیماری های لثه و اطراف دهان پیشرفته
  2. کیست های داخل استخوان فک
  3. سرطان دهان و تومورهای فک
  4. دندان های ضربه خورده و مخدوش شده
  5. ناهنجاری های فک
  6. ورم سینوس ها

نحوه انجام پانورکس دیجیتال

شما می بایست در مرکز دستگاه پانورکس دیجیتال و جایی که اپراتور برای شما مشخص می نماید بیاستید. نازل دستگاه به وسیله کیسه پلاستیکی محافظت می شود. این کیسه قابل تعویض بوده و می بایست پس از هر مراجعه تعویض گردد. از مراجعه کننده درخواست می گردد تا نازل را گاز گرفته و زبان خود را پایین نگه دارد. همچین به منظور راحتی مراجعه کننده محلی بر روی دستگاه  تعبیه شده است که چانه بر روی آن قرار می گیرد. به علاوه این کار سبب می شود لرزش سر را به حداقل رسیده و وضوح تصویر را بالا رود.

یونیت دستگاه قابل تنظیم بوده و بنابر بلندی هر فرد به نحویکه سر وی در جای مناسب قرار گیرد، تنظیم می گردد. این دستگاه حتی برای مراجعینی که بر روی ویلچیر قرار می گیرند نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. همچنین اپراتور دستگاه از شما می خواهد تا دست خود را بر روی میله پایینی دستگاه قرار دهید. انجام پانورکس دیحیتال معمولاً ۲۰-۱۲ ثانیه به طول می انجامد.

پانورکس دیجیتال توسط دندانپزشکان و جراحان دهان و دندان بسیار تجویز می گردد. تصویر به دست آمده در ساخت دندان مصنوعی، ارتودنسی، ایمپلنت و انواع کشیدن دندان کارایی دارد. شما می توانید جهت مشاوره و تماس با سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید : ۰۲۱-۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲

مراقبت های قبل از پانورکس دیجیتال

این تصویر برداری نیازی به پیش آمادگی خاصی ندارد. اما در صورت بارداری پیش از شروع تصویر برداری حتماً رادیولوژیست خود را مطلع سازید. تمامی زیورآلات، عینک طبی یا وسایلی که در آن ها فلز به کار رفته است را از خود جدا نمایید. پیش از تصویر برداری پیشبند مخصوصی به شما داده می شود تا از اشعه ایکس در امان بمانید.

پاسخ