اهمیت نمونه برداری از تیروئید

اهمیت نمونه برداری از تیروئید

نمونه برداری از تیروئید

احساس درد یا ناراحتی در هنگام غذا خوردن دارید؟

آیا با نمونه برداری از تیروئید آشنایی دارید؟

با ما در این مقاله به منظور آشنایی با نمونه برداری از تیروئید و لزوم انجام آن همراه باشید.

تیروئید با آنکه یکی از مفید ترین غدد داخل بدن می باشد، اما می تواند همچون هر عضو دیگری از بدن درگیر سلول های سرطانی شود. به منظور پیگیری وضعیت تیروئید شما، پزشک متخصص ممکن است نمونه برداری از تیروئید را برای شما تجویز نماید.

در طول این پروسه مقداری از تیروئید و یا ندول تیروئید برداشته شده و در آزمایشگاه کشت می شود. وجود ندول در تیروئید بسیار رایج می باشد.

تیروئید ممکن است به دلیل عوامل مختلف بزرگ شود. بزرگ شدن بیش از حد تیروئید گواتر نامیده شده و نیازمند پیگیری های لازم می باشد. اما گواتر نیز نمی تواند نشان از سلول های سرطانی باشد.

آزمایش خون و سونوگرافی تیروئید و همچنین تصویربرداری از این ناحیه پیش از انجام نمونه برداری می تواند پزشک شما را در تعیین وضعیت تیروئید شما یاری دهد. در صورتیکه هر گونه سلول سرطانی در آزمایش خون شما در کنار علائم دیگر مشاهده شود، نمونه برداری یا بیوپسی تیروئید تجویز می گردد.

برخی اوقات وجود ندول یا گواتر خطرناک تلقی نمی شود. اما زمانیکه این دو مسبب مشکلاتی در تیروئید باشند می توانند علائم ذیل را از خود بروز دهند:

 • کیست
 • درد در ناحیه گردن
 • سخت شدن بلع

در صورت بروز نشانه های بالا، فرد می بایست اقدامات لازم را جهت شناسایی سلول های سرطانی انجام دهد.

بیماری های تیروئید

در ذیل به برخی از شایع ترین بیماری های تیروئید اشاره می نماییم:

 • در بیماری هاشیموتو سیستم ایمنی فرد موجب آسیب به تیروئید شده و در پی آن هورمون ها بیش از حد معمول ترشح می شوند. از علائم این بیماری می توان به متورم شدن تیروئید نیز اشاره نمود.
 • همچنین برخی از ویروس ها موجب عفونت و تورم در ناحیه تیروئید می شوند.
 • گواتر و بزرگی ندول تیروئید در برخی افراد بروز می کند. بزرگی این ارگانها می تواند تا جایی پیش رود که موجب اختلال در برخی اندام های بدن شده و نفس کشیدن و یا بلعیدن غذا را با مشکل مواجه کند.
 • گواتر و گره های سمی در بدن همیشه نشان دهنده سرطان نمی باشد. این عارضه می تواند موجب ترشح بیش از حد هورمون های تیروئید شود.
 • سرطان تیروئید که حدود ۱۰ درصد از موارد را تشکیل می دهد.

چه زمانی نمونه برداری از تیروئید لازم می شود؟

نمونه برداری از تیروئید پزشک شما را در تشخیص علت به وجود آمدن گواتر و یا ندول تیروئیدی کمک می کند. اما انجام این پروسه برای تمام مشکلات تیروئیدی لازم نمی باشد.

به طور مثال برای تشخیص بیماری گریوز که یکی از بیماری های مربوط به مشکلات تیروئیدی می باشد، آزمایش خون و اسکن تیروئید کافی به نظر می رسد. اما در نهایت تشخیص آزمایشات لازم بر عهده پزشک معالج است.

معمولاً برای ندول های تیروئید که بیش از یک سانتی متر باشند، نمونه برداری از تیروئید تجویز می شود. علی الخصوص زمانیکه تصویربرداری های انجام گرفته سختی و یا کلسیم را در ندول ها نشان دهند.

بیوپسی تیروئید حتی زمانیکه فرد ندول تیروئیدی نداشته و یا درد در ناحیه گردن را حس کند، انجام گیرد. بزرگ شدن سریع و بی دلیل ندول تیروئید نیز می تواند از دیگر دلایل انجام نمونه برداری از تیروئید باشد.

نمونه برداری از تیروئید پزشک شما را در تشخیص علت به وجود آمدن گواتر و یا ندول تیروئیدی کمک می کند. شما می توانید جهت مشاوره و تماس با سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید : ۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲-۰۲۱ ویا به اینستاگرام مرکز تصویربرداری تابناک مراجعه نمایید.

انواع نمونه برداری از تیروئید

در ذیل به برخی از متداول ترین روش های نمونه برداری از تیروئید اشاره می نماییم:

 • یکی از متدوال ترین روش های نمونه برداری از تیروئید، روش FNA (Fine needle aspiration) یا نمونه گیری سوزنی می باشد. در این تست از یک سوزن ریز به منظور نمونه برداری استفاده می شود. در طول این عملیات شما کاملاً هوشیار بوده و ممکن است اندکی احساس ناراحتی نمایید.
 • بیوپسی هسته سوزن یا Core needle biopsy
 • بیوپسی با جراحی

تفسیر جواب نمونه برداری از تیروئید

جواب نمونه برداری از تیروئید پس از چند روز آماده می شود. تفسیر جواب بیوپسی بسته به علائم تیروئید نشان داده شده در آزمایش می تواند متفاوت باشد.

بیوپسی تیروئید همیشه جواب مشخصی ندارد. بنابراین توصیه می شود تا برای تفسیر این آزمایش به پزشک معالج خود مراجعه نمایید. سایر آزمایشاتی که از تیروئید انجام می شود، می تواند پزشک را در تشخیص تیروئید  همیاری نماید.

نتیجه گیری

تمامی مشکلات تیروئید نیازی به نمونه برداری از تیروئید ندارند. اما در صورتیکه ندول تیروئید شما به سرعت رشد کرده و یا درد در ناحیه گردن احساس می نمایید، بهتر است به منظور اطمینان یافتن از وضعیت سلامتی خود و عدم وجود توده های سرطانی، نمونه برداری از تیروئید را در یک مرکز تصویر برداری خوب انجام دهید.

پاسخ