ماموگرافی

ماموگرافی

سرطان پستان  شایع ترین سرطان در بین خانم ها  می باشد ماموگرافی و سونوگرافی  می تواند این سرطان  را به طور  زود هنگام  و در مراحل  بسیار اولیه حتی چند سال  زودتر  از آنکه  بتواند  به شکل بالینی  مشخص گردد ،تشخیص دهد . آیا ماموگرافی درد دارد ؟ نحوه انجام ماموگرافی به چه صورت است ؟  هزینه ماموگرافی چقدر است ؟ این ها همه سوالاتی است که بیشتر  افراد که نیاز به انجام ماموگرافی دارند  می پرسند . اگر شما هم پاسخ این سوالات را نمی دانید بهتر است ادامه مطلب را مطالعه کنید .

ماموگرافی دیجیتال

به تمام خانم های بالای ۴۰ سال  توصیه می شود  که سالانه  ماموگرافی  به همراه  سونوگرافی انجام دهند . همچنین کسانیکه  بستگان  نزدیک  آن ها  مبتلا به سرطان  پستان بوده ، باید از  سنین سی و پنج  سالگی به بعد  به صورت  سالیانه کنترل شوند . کلینیک تابناک مفتخر  است  که اعلام نماید  به کمک دستگاه های دیجیتال  و پیشرفته امکان  کشف زودرس  سرطان پستان  را فراهم کرده است .

همچنین در صورت وجود  هر گونه ضایعه در پستان ها امکان نمونه برداری زود هنگام از آن  وجود دارد .

آیا اشعه ماموگرافی  مضر است ؟

بیشتر مراجعین   به مرکز سونوگرافی تابناک این سوال را میپرسند که آیا  اشعه ماموگرافی مضر است و برای سلامتی ضرر دارد ؟ در پاسخ این افراد باید گفت ، درست است که  ماموگرافی  با اسفتاده از اشعه انجام می شود  ولی  این اشعه برای سلامتی  فرد خطرناک نیست  و لازم است تا با توصیه پزشک انجام شود .

خوشبختانه علم پزشکی پیشرفت های قابل توجهی داشته است و امروزه از ماموگرافی های دیجیتال استفاده می شود که میزان اشعه آن ها خیلی پایین است  و خطری ندارد .   ماموگرافی  به صورت سالیانه  بعد از سن ۴۰ سالگی انجام می شود ،و تحت هیچ شرایطی احتمال بروز سرطان را بالا نمی برد .

توصیه می شود که ماموگرافی  بعد از ۴۰ سال ،ماموگرافی سالیانه  انجام شود  و بسته به شراط فرد ممکن است تعداد آن ها  متفاوت باشد .

شما می توانید جهت مشاوره و تماس با سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید : ۰۲۱-۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲

نحوه انجام ماموگرافی

لازم است تا فرد جلوی دستگاه ماموگرافی بایستد . سینه خود را بین دو صفحه قرار دهد  و حدود ۲ تا ۳  ثانیه این دو صفحه به هم نزدیک می شود و با کمک اشعه عکس سینه را  به صورت عکس رادیولوژی به عنوان خروجی تولید می کند . باید از هر سینه در دو ویو عکسبرداری صورت گیرد ،به این معنی که یک عکس از کنارسینه  و بالا به پایین   عکسبرداری شود . از آنجا که از هر سینه عکس برداری صورت می گیرد بنابر این ،چهار عکس آماده می گردد .

گاهی بیماران از فشاری که این دو صفحه بر سینه هایشان وارد می کنند می ترسند و تصور می کنند که  این فشار  برای سینه های آن ها مشکل ساز می گردد . این تصوری غلط است  زیرا دستگاه ماموگرافی با استفاده از استاندار های  خاصی تهیه شده است که فشار در حین عکسبرداری مشکلی ایجاد نکند .

زمان مورد نیاز برای انجام ماموگرافی در حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه است.

با تشکر مدیریت سایت  مرکزسونوگرافی تابناک

پاسخ