ماموگرافی دیجیتال

ماموگرافی دیجیتال

یکی از شایع ترین سرطان ها در زنان در ایران و جهان سرطان پستان می باشد. ماموگرافی یک رادیوگرافی ساده می باشد که توده هایی که در مرحله اول در حال شکل گیری اند و حتی قبل از اینکه قابل لمس در پستان می باشد را شناسایی می کند. ماموگرفی یکی از بهترین روش های تشخیص زودرس سرطان پستان می باشد. در این روش از اشعه ایکس در دوز پایین استفاده می شود اما میزان اشعه، از اشعه هایی اطراف محیط وجود دارد نیز کمتر است.

ماموگرافی دیجیتال

کنترل سرطان پستان در سنین متفاوت

بیمارانی که بین ۲۰ تا ۳۰ سال سن دارند، باید هر سه سال یک بار معاینه شوند. بعد از سن ۳۰ سالگی تا ۴۰ سالگی به جز در مواردی که جزء گروه پرخطر قرار می گیرند، باید سالی یک بار معاینه شوند و مابقی ریسک معمول را دارند و باید طبق برنامه معاینه شوند. گروه پرخطر کسانی هستند که سابقه سرطان پستان در نزدیکان آنها مانند خواهر، مادر یا دختر وجود داشته باشد.

دستگاه ماموگرافی در ۲۰ درصد موارد مانند کسانی که در سنین پایین تر هستند و به علت اینکه سینه آنها بافت متراکم تری دارد، باید از سونوگرافی یا ام آر آی و معاینه انجام شود . در این موارد ضایعه را به خوبی تشخیص داده نمی شود. ولی استفاده از ماموگرافی ۸۰ درصد به تشیخص زود هنگام سرطان کمک بسیاری می کند.

بهترین زمان مر اجعه برای انجام ماموگرافی

زمان مراجعه نباید قبل از عادت ماهانه و زمانی که سینه ها درناک هستند انجام شود،  به دلیل اینکه سینه ها هنگام ماموگرافی توسط دستگاه تحت فشار قرار می گیرند تا عکس پستان واضح و مشخص باشد.

شما می توانید جهت مشاوره و تماس با سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید : ۰۲۱-۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲

روش کار دستگاه های ماموگرفی دیجیتال

در ماموگرافی دیجیتال از دوز پایین اشعه ایکس برای دیدن بافت درون سینه و پی بردن به بافت درونی پستان استفاده می شود. سینه زنان ترکیبی از غده تراوش گر، لوله ها و مجاری، چربی و بافت های پپوندی و عروق خونی می باشد.

ماموگرافی با قرار دادن یکی از سینه ها در بین دو صفحه نرم انجام می شود، صفحه به آرامی سینه را تحت فشار قرار می دهد تا دوربین بتواند تصاویر روشنی از بافت های سینه را گرفته و ارسال کند. در زمان فشار به سینه ممکن است احساس درد ایجاد شود ولی بعد از چند ثانیه این ناراحتی ازبین می رود. سپس باید موقعیت سینه تغییر کند تا از زاویه دیگر هم از سینه تصویربرداری انجام شود. این فرایند در سینه دیگر نیز تکرار خواهد شد. زمانی که غربالگری سینه غیرطبیعی نشان دهد یا علائمی از قبیل تومور یا ترشحات غیر طبیعی از سر سینه مشاهده شود، برای درمان با  اشعه ایکس تصاویر مختلفی برداشته خواهد شد و سینه تحت امواج فراصوتی قرار خواهد گرفت.

دستگاه ماموگرافی دیجیتال هیچ تفاوتی با دستگاه های ماموگرافی معمولی ندارد و تنها تفاوت این است که دستگاه ماموگرافی دیجیتال مجهز به گیرنده دیجیتال و کامپیوتر و همچنین سرعت پردازش تصاویر دریافت شده، می باشد.

پاسخ