سونوگرافی پستان

سونوگرافی پستان

بنابر آمار از هر ۴ زن ایرانی یک نفر به سرطان سینه مبتلا می شود. سزطان پستان، ۲۵ درصد از تمام موارد سرطان های شایع در میان زنان و جهان و در سنین مختلف را به خود اختصاص می دهد. به رغم پیشرفت های پزشکی در درمان و پبشگیری این نوع سرطان آگاهی عمومی زنان ایرانی با این تحولات همگام نبوده است. آموزش، پیشگیری و درمان به موقع موثرترین روش های مقابله با سرطان پستان هستند.

برای درمان بیماری های تیروئیدی همچنین سرطان تیروئید از روش های تشخیصی مختلفی استفاده می شود. ابتدایی ترین تستی که معمولا استفاده می شود سونوگرافی می باشد. شما می توانید جهت مشاوره و تماس با مرکز سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید : ۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲-۰۲۱ و یا به اینستاگرام مرکز تصویربرداری تابناک مراجعه نمایید.

تومورهای خوش خیم و بدخیم سینه

در مجموع دو نوع تومور وجود دارد، آن دسته که غیر سرطانی هستند خوش خیم نام دارند آن دسته که سرطانی هستند و بدخیم نامیده می شوند. زمانی که یک تومور خوش خیم تشخیص داده شود ترجیح بر این است که تومور برداشته نشود. در صورتی که تومور خوش خیم در حال رشد و بزرگ شدن باشد باعث ایجاد درد و مشکلات دیگر می شود.

تومورهای بدخیم سرطانی و تهاجمی هستند زیرا به بافت های مجاور حمله کرده و به آنها آسیب می رساند. زمانی که احتمال داده می شود یک تومور بدخیم است از تومور نمونه برداری صورت می گیرد تا نوع تومور و درجه بدخیمی آن تعیین شود.

تشخیص سرطان سینه

در تشخیص سرطان سینه زنانی که بافت سینه آنها متراکم است اولتراسوند همان قدر موثر است که ماموگرافی موثر است. زنانی با بافت پستانی متراکم که تقریبا ۴۰ درصد زنان ۴۰ سال به بالا را تشکیل می دهند علاوه بر ماموگرافی تحت آزمایش اولتراسوند یا سونوگرافی نیز قرار می گیرند. کسانی که در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار ندارند. کسانی که نمی توانند قرار گرفتن در دستگاه ام آر آی را تحمل کنند سونوگرافی پستان می تواند مکمل ماموگرافی باشد.

سونوگرافی سینه چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی سینه حتما باید در بهترین مرکز سونوگرافی پستان و توسط کارشناسان رادیولوژیست مجرب و متبحر صورت گیرد. قبل از انجام سونوگرافی باید تمام جواهرات در آورده شود. ژلی مخصوص بر روی سینه ها مالیده شده و مبدل بر روی سینه ها به حرکت در می آید. تصویر بدست آمده بر روی مانیتور قابل مشاهده می باشد. سونوگرافی چیزی حدود ۱۰ الی ۱۵ به طول می انجامد اما اگر نیاز به نمونه برداری باشد این زمان بیشتر می شود.

سونوگرافی پستان

در سونوگرافی تومورهای موجود در بافت پستان را به رنگ خاکستری نشان می دهد که تشخیص آن را از بافت های سالم بدن میسر می سازد. پستان فشرده، بافت فیبری و غده ای بیشتری نسبت به بافت چربی دارد و امکان ابتلا در زنانی که بافت پستان آنها بسیار فشرده است ۶ برابر بیشتر از زنانی است که پستان آن بیشتر از بافت چربی تشکیل شده.

اهمیت سونوگرافی سینه

با انجام سونوگرافی سینه معمولا اطلاعات بسیار مهمی در کنار انجام ماموگرافی و MRI بدست می آید. حتی برخی اطلاعاتی با انجام ماموگرافی تشخیص داده نشوند با استفاده از سونوگرافی می توان به آنها دست پیدا کرد.

پاسخ