همه چیز در مورد سونوگرافی هیپ نوزادان

سونوگرافی هیپ نوزادان

سونوگرافی هیپ نورادان چگونه انجام می شود؟

آیا با این سونوگرافی دررفتگی مادرزادی لگن قابل تشخیص می باشد؟

با ما در این مقاله به منظور آشنایی با سونوگرافی هیپ نوزاد یا بهترین روش تشخیص دررفتگی مادرزادی لگن همراه باشید.

همه چیز در مورد سونوگرافی هیپ نوزادان

در رفتگی هیپ نوزادان یا دیسپلازی هیپ عارضه ای مادرزادی و بسیار شایع می باشد. شیوع این بیماری در نوزادانی که در شکم مادر به صورت بریچ یا به صورت عرضی قرار می گیرند بیش از سایرین است.

همچنین مواردی همچون دو قلوزایی و سابقه به دنیا آمدن جنین با مشکل در رفتگی هیپ در بستگان نزدیک، شانس به وجود آمدن این عارضه را در وی بالا می برد.

پس از به دنیا آمدن نوزاد، معاینه جهت اطمینان از سلامت مفصل هیپ وی توسط پزشک متخصص انجام می گیرد. درصورتیکه در این معاینات ضن در رفتگی هیپ مادرزادی وجود داشته باشد، سونوگرافی هیپ نوزادان تجویز می شود.

آمادگی برای سونوگرافی هیپ نوزادان

سونوگرافی هیپ نوزادان معمولاً احتیاجی به آمادگی خاصی ندارد و در هر زمانی قابل انجام می باشد.

درصورتیکه در این معاینات ضن در رفتگی هیپ مادرزادی وجود داشته باشد، سونوگرافی هیپ نوزادان تجویز می شود. شما می توانید جهت مشاوره و تماس با سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید : ۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲-۰۲۱ و یا به اینستاگرام مرکز تصویربرداری تابناک مراجعه نمایید.

نحوه انجام سونوگرافی هیپ نوزادان

در این پروسه با کمک پروپ سونوگرافی از حفره های مفصل هیپ و سر فمول تصویر برداری انجام می گیرد. در این سونوگرافی مفصل های لگن مورد بررسی قرار گرفته و زوایای آن ترسیم می شود.
در سونوگرافی هیپ نوزادان عمق حفره مورد نظر بررسی شده و اطلاعاتی در مورد مقاومت برای نگهداری مفصل مربوطه به پزشک متخصص ارائه می نماید.

در صورتیکه این حفره از عمق مناسبی برخوردار بود و سر فمول در جای خود به درستی واقع شده بود، وضعیت هیپ طبیعی گزارش می شود. در غیر این صورت با توجه به جداول استاندارد موجود در سونوگرافی و زوایایی که در این پروسه به دست آمده اند، کمبود عمق حفره استخوان برآورد می شود.

در صورتیکه مقدار کمبود این حفره قابل ترمیم باشد، پزشک متخصص اجازه ترمیم و رشد طبیعی را به استخوان ها می دهد تا در با گذشت زمان اندازه حفره به مقدار مورد نظر نزدیک شود. در صورت لزوم وی قرار دادن پارچه تنظیف را در لای پای نوزاد تجویز می نماید. استفاده از پوشک های سایز بزرگ تر نیز در برخی موارد کارساز خواهد بود.

این کار به بازتر شدن پای نوزاد کمک کرده و ممکن است به عمیق تر شدن حفره مورد نظر بیانجامد. در موارد بسیار شدید که حفره استابولوم کاملاً کم عمق بوده و سر فمول از آن خارج شده باشد، ممکن است نیاز به جراحی برای بر گرداندن این عضو به سر جای خودش باشد.

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی هیپ نوزادان

نکته مهم آنکه این بررسی ها می بایست یک الی دو ماه پس از تولد انجام گیرد تا از عوارض جانبی این مشکل جلوگیری به عمل آید و درمان های تخصصی بر روی نوزاد انجام پذیرد.

کودک مبتلا به در رفتگی مادرزادی هیپ، در هنگام شروع به راه رفتن دچار لنگش می شود. ولی دیگر برای درمان های پزشکی کمی دیر به نظر می رسد. زیرا با افزایش سن فرد احتما جواب گرفتن با درمان های سرپایی به شدت کاهش می یابد.

نتیجه گیری

سونوگرافی هیپ نوزادان بهتر است در ماه های اولیه پس از تولد انجام گیرد. لذا شما می توانید برای انجام این پروسه به سونوگرافی خوب در تهران مراجعه نمایید.

پاسخ