همه چیز در مورد سونوگرافی سه ماه اول بارداری

سونوگرافی سه ماه اول بارداری

آیا از ضرورت انجام سونوگرافی سه ماه اول بارداری اطلاع دارید؟

سونوگرافی سه ماه اول بارداری چگونه انجام می شود؟

با ما در این مقاله به منظور اطلاع از آزمایشات لازم و سونوگرافی هایی که در سه ماهه اول بارداری انجام می شود همراه باشید.

سونوگرافی-سه-ماه-اول-بارداری

سونوگرافی-سه-ماه-اول-بارداری

قطعاً احساسی شیرین تر از مادر شدن در دنیا وجود ندارد. مهر و علاقه مادری باعث می شود تا سلامتی کودکتان در اولویت زندگی قرار بگیرد و حتی از سلامتی خودتان نیز مهم تر شود. اما مراقبت از کودکتان تنها به بعد از به دنیا آمدن وی مربوط نمی شود. سونوگرافی سه ماه اول بارداری تا حد زیادی به شما کمک می نماید تا از وضعیت سلامتی وی آگاه شوید.

انجام سونوگرافی ها و آزمایشات غربالگری نه تنها سلامتی جنین را بررسی می کند، بلکه مادر را از وجود خطراتی که ممکن است سلامتی خود او را تهدید نماید، آگاه می کند. لذا به منظور آگاهی از روند انجام سونوگرافی سه ماهه اول بارداری که شاید مهم ترین دوران بارداری باشد، بهتر است اطلاعاتی در این زمینه کسب نمایید.

سونوگرافی سه ماه اول بارداری چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی سه ماهه اول بارداری می تواند هر زمانی که پزشک معالج شما تجویز نماید، انجام گیرد. در طول این آزمایش تصاویری از داخل شکم مادر به وسیله نازل سونوگرافی گرفته شده و بر روی صفحه مانیتور انتقال پیدا می کند. بنا بر تشخیص پزشک ممکن است برای تکمیل نتایج سونوگرافی سه ماهه اول بارداری، سونوگرافی ترانس واژینال نیز تجویز گردد.

در طی سونوگرافی ترانس واژینال، نازل سونوگرافی که با پوشش مخصوص و ژل روان کننده پوشیده شده است، وارد محیط واژن می شود. گفتنی است این پوشش پس از هر مراجعه تعویض شده و احتمال انتقال بیماری از آن وجود ندارد. به واسطه این آزمایش می توان تصویر واضحی از جنین را تهیه کرده و وضعیت سلامتی مادر و فرزند را مورد بررسی قرار داد.

سونوگرافی سه ماهه اول بارداری می تواند هر زمانی که پزشک معالج شما تجویز نماید، انجام گیرد. در طول این آزمایش تصاویری از داخل شکم مادر به وسیله نازل سونوگرافی گرفته شده و بر روی صفحه مانیتور انتقال پیدا می کند. شما می توانید جهت مشاوره و تماس با سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید : ۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲-۰۲۱ ویا به اینستاگرام مرکز تصویربرداری تابناک مراجعه نمایید.

چرا سونوگرافی سه ماه اول بارداری انجام می شود؟

سونوگرافی سه ماه اول بارداری ممکن است به دلایل مختلفی از جمله موارد ذیل توصیه گردد:

  • تخمین تقریبی زمان بارداری شما و اینکه دقیقاً در هفته چندم از بارداری می باشید. با این کار پزشک شما می تواند به طور حدودی زمان تقریبی زایمان شما را نیز حدس بزند.
  • بررسی سایز جنین و شکل ظاهری وی از جمله اندازه دور سر
  • ارزیابی ضربان قلب جنین و همچنین وضعیت سلامتی قلب او که معمولاً در ۷-۵ هفتگی وی ممکن می شود.
  • بررسی مکان قرار گیری جنین و احتمال حاملگی خارج از رحم وی
  • بررسی احتمال چند قلو زایی مادر به خصوص در بانوانی که با روش IVF موفق به بارداری شده اند.
  • ارزیابی سلامتی مادر و جنین و کشف احتمال سقط جنین به منظور پیشگیری از آن
  • در سونوگرافی سه ماه اول بارداری سلامتی رحم و تخمدان ها مادر از لحاظ وجود فیبروز بررسی می گردد.
  • بررسی علت درد های شکم و خونریزی های واژینال

نتیجه گیری

سونوگرافی سه ماه اول بارداری می تواند تا حد زیادی پزشک شما را در بررسی وضعیت سلامتی خود و فرزندتان مطلع سازد. لذا توصیه می شود برای انجام سونوگرافی و غربالگری به یک سونوگرافی خوب در تهران مراجعه نمایید.

پاسخ