سونوگرافی سه بعدی

سونوگرافی سه بعدی

امروزه تقاضا برای سونوگرافی سه بعدی توسط زوجینی که مشتاق دیدار هر چه زودتر فرزند خود هستند رو به افزایش است. همانند آزمایشاتی که با اشعه اولتراسونیک انجام می گیرد، در سونوگرافی های سه بعدی و چهار بعدی از این اشعه به منظور ساخت تصاویری از جنین استفاده می شود. این آزمایشات جزو آزمایشات متداول بارداری قرارنگرفته و فقط در صورت درخواست مادران تجویز می گردد. ازاین سونوگرافی برای ارزیابی برخی از اختلالات سطحی و امروزه برای بررسی مشکلات قلبی جنین استفاده می شود.

سونوگرافی سه بعدی

تفاوت سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی

در سونوگرافی سه بعدی یک تصویر سه جهته از صورت و اندام های ظاهری جنین شما نمایان می شود. در حالی که در سونوگرافی چهار بعدی یک فیلم برداری از فرزند شما صورت گرفته شده و شما می توانید لبخند زیبا و یا حرکات دست و پای او را به وضوح ببینید. بسیاری از دکترها به دلیل اینکه می توانند دید دقیق تری نسبت به سلامتی یا نقصان های ظاهری جنین پیدا کنند، این سونوگرافی ها را پیشنهاد می دهند.

علت استفاده از سونوگرافی سه بعدی

  1. یکی از بیماری هایی که می توان به کمک سونوگرافی سه بعدی به وجود آن پی برد، چسبندگی سقف دهان و یا به اصطلاح لب شکری است. این عارضه یکی از نواقصی است که به صورت ژنتیکی و مادرزادی در انسان پدید می آید. در این مورد لب نوزاد به علت عدم رشد کافی در برخی نواحی باز می ماند و یا به سقف دهان می چسبد.
  2. از دیگر عواملی که به کمک این روش تشخیص آن ممکن می شود، نقص در ستون فقرات است. در حالت طبیعی ستون فقرات جنین به حالت گرد در آمده، به طور منظم به دنبال یکدیگر قرار گرفته اند و پوست او احشام داخلی را فراگرفته است.
  3. معده جنین می بایست حاوی مایع آمنیوتیک باشد.
  4. دیواره شکم جنین شامل جفت، بند ناف و سایراعضای داخلی اوست.
  5. قلب جنین باید دارای ریتم مناسبی باشد و با هر ضربان باز و بسته گردد.
  6. در هفته ۲۶ جنین دیگر قادر به ادرار کردن است و مثانه او پر و خالی می شود.
  7. دور سر، دور شکم و استخوان های او مورد معاینه قرار می گیرد.
شما می توانید جهت مشاوره و تماس با سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید : ۰۲۱-۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲

زمان سونوگرافی سه بعدی

بهترین زمان استفاده از سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی ۲۷-۲۶ هفتگی جنین می باشد و این نمای سه بعدی به همراه حرکت جنین بر روی نمایشگر اپراتور نمایش داده می شود.

آیا سونوگرافی سه بعدی برای جنین مضر است

مطالعات نشان می دهد که سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی برای جنین و مادر بی ضرر هستند. به علاوه تصاویر و فیلم های حاصل از این آزمایشات به پزشکان کمک می کنند تا معاینه دقیق تری از فرزند شما داشته و اطلاعات دقیق تری در اختیار شما قرار دهند. همچنین پزشک متخصص زنان و زایمان به کمک این روش می تواند  قد، وزن و دور سر نوزاد شما را اندازه بگیرد.

با تشکر مدیریت سایت  مرکزسونوگرافی تابناک

پاسخ