سونوگرافی داپلر تیروئید چرا انجام می شود؟

سونوگرافی داپلر تیروئید

آیا به دنبال راهی برای اطمینان از سلامتی تیروئید خود می باشید؟

آیا با عوارض مشکلات تیروئیدی آشنا هستید؟

با ما در این مقاله به منظور آشنایی با سونوگرافی داپلر تیروئید همراه باشید.

سونوگرافی-داپلر-تیروئید

تیروئید غده ای پروانه ای شکل و کوچک است که در پشت گلو شما قرار گرفته است. این غده هورمون تیروئید را ترشح کرده و آنرا در رگ های فرد جاری می سازد. این هورمون متابولیسم و یا سوخت و ساز بدن را تنظیم می نماید.

این هورمون در بدن بسیاری از فعالیت های ارگان ها را کنترل می نماید. این فعالیت ها شامل کند یا سریع شدن سوخت و ساز بدن و یا ضربان قلب می شود.

بیماری هایی که به واسطه تیروئید گریبانگیر شخص می شوند، به دلیل کم کاری و یا پرکاری تیروئید می باشد. همچنین این غده بدن نیز همانند سایر ارگان های بدن می تواند گرفتار سلول های سرطانی شود. بسته به نوع کارکرد تیروئید و در صورتیکه این هورمون به خوبی کار نکند، می تواند عوارضی همچون خستگی یا بی قراری و کم خوابی، افزایش وزن و یا کاهش شدید وزن در فرد بروز کند.

طبق آمار های به دست آمده، زنان بیش از مردان به مشکلات تیروئیدی دچار می شوند. شانس ابتلا به این بیماری ها در بانوان زمان بارداری و یائسگی بیش تر می شود. لذا زمانیکه مادر در دوران بارداری به مشکلات تیروئیدی دچار شود، می تواند موجب آسیب جدی به جنین گردد.

سونوگرافی داپلر تیروئید ابزاری برای شناسایی بدخیمی های موجود در غده تیروئید می باشد. این سونوگرافی پیشرفته به پزشکان کمک می نماید تا پیش از وقوع بیماری جدی مانند سرطان و بدخیم شدن غدد بدن، با کشف عارضه از وقوع آن پیشگیری نمایند.

سونوگرافی رنگی تیروئید یکی از حساس ترین و دقیق ترین سونوگرافی ها بوده و به کشف انواع بیماری های غده تیروئید کمک می کند. به منظور تکمیل این سونوگرافی، آزمایش تیروئید توصیه می گردد.

ندول های تیروئید معمولاً خوش خیم بوده و می توان با انجام آزمایش های دقیق تر از سلامتی کامل فرد اطمینان حاصل نمود.

سونوگرافی داپلر تیروئید ابزاری برای شناسایی بدخیمی های موجود در غده تیروئید می باشد. شما می توانید جهت مشاوره و تماس با سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید : ۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲-۰۲۱  ویا به اینستاگرام مرکز تصویربرداری تابناک مراجعه نمایید.

نکات مهم در انجام سونوگرافی داپلر تیروئید

سونوگرافی داپلر تیروئید یکی از معتبر ترین سونوگرافی های موجود برای تشخیص مشکلات تیروئیدی می باشد. لذا بهتر است در هنگام انجام این پروسه به منظور افزایش دقت آن موارد ذیل را رعایت نمایید:

 • زمان انجام سونوگرافی از صحبت کردن پرهیز نمایید.
 • بهتر است زمان انجام سونوگرافی برگه آزمایش پیشین خود را به همراه داشته باشید.
 • پیش از شروع سونوگرافی، اجسام حاوی فلز را همچون گردنبند و گیره سر از خود دور نمایید.

تشخیص مشکلات تیروئیدی

تشخیص تیروئید به دلیل تشابه علائم آن با سایر بیماری ها بسیار دشوار می باشد. لذا هنگامیکه به پزشک متخصص مراجعه می نمایید، در ابتدا به منظور کشف مشکلات تیروئیدی برای شما آزمایشات ذیل تجویز می نماید:

 • آزمایش خون
 • سونگرافی داپلر تیروئید
 • تست باز جذب ید رادیواکتیو
 • اسکن تیروئید
 • بیوپسی تیروئید

سونوگرافی داپلر تیروئید چرا انجام می شود؟

تأثیر مشکلات تیروئیدی بر روی زنان

همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره شد، زنان بیش از مردان در معرض بیماری های تیروئیدی قرار دارند. از هر هشت زن حداقال یک زن به مشکلات تیروئیدی دچار می شود. مشکلات تیروئیدی در زنان می تواند منجر به موارد ذیل گردد:

 • ایجاد مشکل در نظم دوران قائدگی

یکی از کارکردهای تیروئید، کمک به حفظ نظم دوران قائدگی می باشد. کمبود و یا ازدیاد ترشح هورمون تیروئید می تواند منجر به اختلال در نظم قائدگی و یا کاهش و افزایش غیر معمول خونریزی شود. همچنین کم کاری و یا پر کاری تیروئید می تواند منجر به توقف سیکل قائدگی برای چندین ماه و یا بیش تر شود. وضعیتی که در اصطلاح پزشکی به آن آمنوره می گویند.

در صورتیکه سیستم ایمنی بدن شما دلیل بیماری های تیروئیدی باشد، سایر غدد بدن شامل تخمدان ها نیز ممکن است تحت تأثیر این عارضه قرار گرفته و منجر به قائدگی زودرس شود.

 • ناباروری

همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره گردید، علائم تیروئید دارای نقص می تواند منجر به اختلال در نظم قائدگی شده و بر روی قدرت بارداری بانوان تأثیر منفی بگذارد.

 • مشکلاتی در حین بارداری

مشکلات تیروئیدی در طول بارداری می تواند موجب آسیب به سلامت مادر و نوزاد شود.

نتیجه گیری

سونوگرافی داپلر تیروئید یکی از دقیق ترین روش ها برای تشخیص ندول تیروئید بوده و در سونوگرافی خوب در تهران قابل انجام می باشد.

پاسخ