سونوگرافی تیروئید چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی تیروئید چگونه انجام می شود؟

یکی از مشکلات و بیماری هایی که این روزها شایع شده است اختلالات مربوط به غده تیروئید می باشد. کسانی که دچار اضافه وزن شدید و یا کاهش وزن شدید شده اند می تواند به دلیل کم کاری یا پر کاری غده تیروئیدشان باشد. بیماری های مربوط به تیروئید شایع ترین مشکلات هورمونی را تشکیل می دهند.

یکی از روش های تشخیص ندول یا گره های تیروئیدی سونوگرافی می باشد. با استفاده از سونوگرافی اندازه دقیق ندول ها مشخص می شود. شما می توانید جهت مشاوره و تماس با مرکز سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید : ۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲-۰۲۱ و یا به اینستاگرام مرکز تصویربرداری تابناک مراجعه نمایید.

بیماری های تیروئید به سه دسته کلی تقسیم می شود که عبارت است از :

  • تولید بیش از حد هورمون تیروئید که به آن پرکاری تیروئید می گویند.
  • تولید اندک هورمون تیروئید که به آن کم کاری تروئید گفته می شود.
  • و گره ها یا ورم غده تیروئید که به آن گواتر گفته می شود.

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید به این معناست که غده تیروئید میزان بیش از حدی از هورمون تیروئید را تولید می کند. این امر موجب افزایش متابولیسم بدن می شود که مقدار زیادی از انرژی بدن مصرف می شود و عامل اصلی خستگی در افراد مبتلا به پرکاری تیروئید می باشد. بسیاری از افرادی که پرکاری تیروئید دارند افراد عصبی و مضطرب می باشند که این مسئله خستگی آنها را دو چندان می کند.

پرکاری تیروئید قابل درمان است و نشانه های زیادی دارد. زیرا در مبتلایان تمام فرآیندهای مربوط با سرعت بیشتری صورت می گیرد. نشانه های معمول عبارت است از داغی، تنگی نفس حین ورزش، ضعف مشکلات مربوط با قاعدگی، کاهش وزن، افزایش ضربان قلب، اسهال و عوارض روانی مانند ترس و تندخویی می شود. این نشانه ها معمولا به طور همزمان ظاهر نمی شود و در برخی موارد غده تیروئید ممکن است بزرگ شود.

بیماری گریوز

شایع ترین عامل پرکاری تیروئید بیماری گربوز می باشد. این بیماری خود ایمنی است که بدن آنتی بادی هایی تولید می کند که به تحریک غده تیروئید و در نتیجه تولید میزان زیادی از هورمون تیروئید منجر می شود که بیش از حد لازم برای عملکرد معمولی بدن می باشد. بیماری گربوز همچنین می تواند مشکلاتی را برای چشم به وجود بیاورد.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید بر خلاف پرکاری تیروئید به معنی است که غده تیروئید میزان کمی هورمون تیروئید تولید می کند که به متابولسیم بیشتر منجر می شود. از نشانه های کم کاری تیروئید می توان به : خستگی، احساس سردی، مشکلات قلبی، افزایش وزن، افسردگی ریزش مو، گرفتگی و دورگه شدن صدا و مشکلات روده اشاره کرد.

یکی از شایع عوامل کم کاری تیروئید بیماری هاشیموتو می باشد. در این بیماری بدن نوعی واکنش خود ایمنی به غده تیروئید از خود نشانه می دهد که منجر به کاهش عملکرد تیروئید می شود. کم کاری تیروئید می تواند از درمان پرکاری آن هم ناشی شود.

بیماری گواتر

اختلالات تیروئیدی همچنین می توانند تغییراتی در ساختار یا شکل تیروئید به وجود آورد. در برخی موارد تیروئید ممکن است بزرگ شود. گواتر یکی از شایع ترین مشکلات تیروئیدی است. گواتر عوامل متعددی مانند عفونت، کمبود ید و بیماری های خوش خیم یا بدخیم دارد.

پیش از درمان گواتر عامل اصلی آن باید شناسایی شود. مشکلات تیروئید را می توان با آزمایش خون و گاهی با اسکن و سونوگرافی تیروئید و نمونه برداری تشخیص داد. در باقی موارد تشخیص تیروئید حتی بدون درمان می شود.

تشخیص ندول تیروئید با سونوگرافی

یکی از روش های تشخیص ندول یا گره های تیروئیدی سونوگرافی می باشد. با استفاده از سونوگرافی اندازه دقیق ندول ها مشخص می شود و می توان تشخیص داد یک گره در طول زمان کوچک یا بزرگ می شود. گاهی جهت تشخیص تیروئید به صورت دقیق تر می توان با انجام بیوپسی یا نمونه برداری به روند درمان کمک زیادی کرد.

اکثر این ندول های خوش خیم هستند و نباید موجب نگرانی شود. اگر جواب نمونه برداری بدخیم باشد تیروئید به طور کامل برداشته شده  از ویژگی های یک ندول خوش خیم، تیز یودن لبه های آن ندول، پر بودن آن از مایع، عدم وجود خونریزی روی بافت ، می باشد.

چگونگی انجام سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی تیروئید در واقع نوعی تصویر برداری است که جهت بررسی وضعیت غده تیروئید و پاراتیروئید به کار می رود. جهت انجام سونوگرافی تیروئید یک پروب مخصوصی به آرامی بر روی پوست گردن کشیده می شود. این پروب امواج صوتی تقویت شده را از طریق یک میکروفن دربافت کرده و اطلاعات را به یک نمایشگر ارسال می کند. این آزمایش حدود ۳۰ دقیق به طول می انجامد.

در چه مواردی از سونوگرافی تیروئید استفاده می شود؟

  • تشخیص وجود توده در ناحیه گردن
  • بررسی گره های بیشتر در بیمارانی که در معاینه بالینی یک یا چند گره داشته اند
  • بررسی وضعیت رشد گره تیروئیدی در طول زمان

شما عزیزان می توانید جهت انجام سونوگرافی تیروئید، به مرکز سونوگرافی تابناک آقای دکتر کاشی مراجعه فرمائید.

مقالات مرتبط با این مطلب:

شرایط سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی تیروئید چه زمانی انجام می شود؟

پاسخ