سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی ترانس واژینال

آیا با کاربردهای سونوگرافی ترانس واژینال آشنایی دارید؟

آیا می دانستید سونوگرافی ترانس واژینال یکی از آزمایش های دوران بارداری به حساب می آید؟

با ما در این مقاله به منظور آشنایی با سونوگرافی ترانس واژینال همراه باشید.

سونوگرافی ترانس واژینال

در تست ترانس واژینال، اشعه فراصوت اولتراسوند به ارگان های داخلی بدن شما تابانده شده و تصویر واضحی را به دست می دهد. این آزمایش به درمانگر شما کمک می کند تا برای واکنش های غیر طبیعی بدن شما علت مناسبی پیدا نماید.

سونوگرافی ترانس واژینال در لغت به معنای اشعه اولتراسوندی است که در داخل واژن تابیده می شود. این اشعه حدود دو تا سه اینچ به داخل واژن تابیده شده و تصویر واضحی را به دست می دهد.

در سونوگرافی ترانس واژینال، اشعه فراصوت اولتراسوند به ارگان های داخلی بدن شما تابانده شده و تصویر واضحی را به دست می دهد.شما می توانید جهت مشاوره و تماس با سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید : ۰۲۱-۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲

در سونوگرافی ترانس واژینال چه اندام هایی مورد بررسی قرار می گیرند؟

سونوگرافی واژینال یا سونوگرافی داخل واژن یک تست غیر تهاجمی بوده و به پزشکان کمک می نماید تا داخل آلت تناسلی بانوان را تحت بررسی قرار دهند. در این سونوگرافی از اندام هایی همچون رحم، تخمدان، دهانه رحم، لوله های فالوپ و واژن تصویر برداری صورت می گیرد.

چه زمانی سونوگرافی ترانس واژینال انجام می شود؟

سونوگرافی ترانس واژینال به دلایل متعددی برای بیماران تجویز می گردد. در ذیل به برخی از این عوامل می پردازیم:

 1. تست های شکمی به منظور بررسی تغییرات غیر طبیعی رحم
 2. خونریزی های غیر معمول واژن
 3. درد در ناحیه رحم
 4. بارداری های خارج رحمی ( زمانی که بارداری در جایی به غیر از داخل رحم مثلاً بر روی لوله های رحمی صورت می گیرد)
 5. ناباروری
 6. بررسی وجود یا عدم وجود فیبروم ها و کیست تخمدان
 7. تآیید کارایی روش IUD

این تست ممکن است در زمان بارداری نیز اتفاق بیافتد. درمانگر شما ممکن است به دلایل زیر انجام این تست را برای شما تجویز نماید:

 1. بررسی ضربان قلب جنین
 2. بررسی دهانه رحم به منظور یافتن هرگونه مشکل که منجر به زایمان سخت و بارداری خارج از رحم گردد.
 3. تست جنین برای یافتن هرگونه مشکل و حرکات غیر طبیعی
 4. پیدا کردن علت خونریزی های دوران ۰بارداری
 5. شناخت علت سقط جنین
 6. یافتن علت و جلوگیری از زایمان زودرس

سونوگرافی ترانس واژینال

چطور برای سونوگرافی ترانس واژینال آماده شویم؟

در برخی موارد سونوگرافی ترانس واژینال احتیاج به اندکی آمادگی های قبل از انجام تست دارد. زمانیکه وارد مرکز سونوگرافی شدید، ابتدا می بایست لباس های خود را با روپوش مخصوصی که به شما داده می شود تعویض نمایید.

بسته به هدف انجام آزمایش و توصیه های تصویربردار، مثانه شما می بایست پر یا خالی باشد. مثانه پر کمک می کند تا تصویر واضح تری از ارگان های داخلی بدنتان به دست آید.

در صورتیکه لازم باشد مثانه شما برای انجام آزمایش پر می باشد، می بایست یک ساعت پیش از انجام آزمایش مقدار زیادی آب میل نمایید.

اگر در دوران قاعدگی خود به سر می برید و از پد یا تامپون استفاده کرده اید، قبل از شروع سونوگرافی ترانس واژینال حتماً آن را خارج نمایید.

در طول انجام سونوگرافی ترانس واژینال چه اتفاقی می افتد؟

پیش از انجام سونوگرافی، پزشک از شما می خواهد تا بر روی تختی که پیش تر برای شما مهیا گردیده است دراز بکشید. شما بر روی پشت خود دراز کشیده و پاها را در داخل شکم جمع می نمایید.

پزشک نازل دستگاه را به وسیله کاور کاندوم مانند و ژل لوبریکانت پوشانده و داخل واژن می نماید. پیش از انجام آزمایش مطمئن شوید که بدن شما به لاتکس حساسیت نداشته باشد و این موضوع را با اپراتور در میان گذارید.

پاسخ