سونوگرافی ترانس رکتال

سونوگرافی ترانس رکتال

سونوگرافی ترانس رکتال پروسه ای است که در آن امواج اولتراسونیک به پروستات و بافت های اطراف تابانیده شده و تصویری واضح از این نواحی به دست می دهد. عموماً از این نوع سونوگرافی زمانی استفاده می گردد که بیمار دچار مشکلات پروستاتی شده و گاه و بی گاه مجبور به خالی کردن مثانه خود می شود.

سونوگرافی ترانس رکتال

چه زمانی از سونوگرافی ترانس رکتال استفاده می شود

سونوگرافی ترانس رکتال به دلایل ذیل انجام می گیرد:

  1. وجود توده های خوش خیم در داخل پروستات
  2. نرخ PSA بالا در آزمایشات
  3. ناباروری در مردان
  4. هر گونه علائم مشکوک در آزمایشات DRE

علاوه بر این چکاپ های دوره ای کمک شایانی در پیشگیری از بیماری ها می کند. لذا این آزمایش می تواند با بیوپسی پروستات همگام گردد. پزشک متخصص در هنگام بیوپسی پروستات، از بافت های پروستات مقداری نمونه برداشته می شود و برای بررسی های بیش تر به آزمایشگاه فرستاده شده و در آنجا تحت بررسی های میکروسکپی قرار می گیرد. به کمک این روش می توان به وجود یا عدم وجود سلول های سرطانی پی برد.

سونوگرافی ترانس رکتال چگونه انجام می شود

این سونوگرافی یک آزمایش سرپایی بوده و حدود ۳۰-۱۵ دقیقه به طول می انجامد. برای انجام این آزمایش از مراجعین درخواست می گردد تا به مدت ۱۰-۷ روز پیش از سونوگرافی ترانس رکتال از مصرف قرص آسپرین خودداری نمایند. زیرا همانطور که می دانید قرص آسپرین خون را رقیق کرده و انجام آزمایش را با مشکل مواجه می سازد. یک ساعت پس از انجام این آزمایش مراجعه کننده می تواند از دستمال تنظیف برای تمییز کردن آلت تناسلی خود استفاده نماید.

در هنگام مراجعه به یک مرکز تصویر برداری برای انجام سونوگرافی ترانس رکتال، در ابتدا به شما یک لباس مخصوص داده می شود. سپس از شما خواسته می شود تا بر روی تخت آزمایش به پهلو دراز کشیده و زانو ها را در داخل شکم جمع نمایید. نازل دستگاه بخشی محافظت شده می باشد. اپراتور این نازل را که به ژل روان کننده آغشته می باشد،  به منظور بررسی پروستات داخل مقعد می نماید. زمانی که نازل داخل مقعد می شود، ممکن است مراجعه کننده اندکی احساس پری و ناراحتی در ناحیه روده نماید.

سونوگرافی ترانس رکتال

پس از داخل شدن نازل در مقعد و تابانده شدن اشعه اولتراسوند، تصویر واضحی از پروستات بر روی نمایشگر نشان داده می شود. از این تصاویر برای آنالیز پروستات و بافت آن و کشف هر گونه ناهنجاری استفاده می شود. پس از اتمام آزمایش ترانس رکتال شما می توانید لباس های خود را عوض کرده و منتظر جوابیه آزمایش شوید.

عوارض سونوگرافی ترانس رکتال

همانند هر نوع درمان پزشکی دیگر، سونوگرافی ترانس رکتال نیز دارای عوارضی می باشد. البته بیش تر عوارض ترانس رکتال زمانی که با بیوپسی پروستات همراه می شود، نمایان می گردد. در ذیل به برخی از عوارض این آزمایش اشاره می نماییم.

  1. مقداری خونریزی پس از انجام تست ترانس رکتال کاملاً طبیعی است.
  2. در محلی که بیوپسی از آن انجام گرفته است، ممکن است تا چند روز حس درد پدید آید.
  3. وجود خون در ادرار، مدفوع و مایع منی تا چندین هفته پس از آزمایش
  4. تورم در بافت پروستات
سونوگرافی ترانس رکتال پروسه ای است که در آن امواج اولتراسونیک به پروستات و بافت های اطراف تابانیده شده و تصویری واضح از این نواحی به دست می دهد. شما می توانید جهت مشاوره و تماس با سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید : ۰۲۱-۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲

پاسخ