همه چیز در مورد رادیولوژی ستون فقرات

رادیولوژی ستون فقرات

رادیولوژی ستون فقرات چه کاربردهایی دارد؟

چگونه می توان برای رادیولوژی ستون فقرات مهیا شد؟

برای اطلاع از مزایا و نحوه انجام رادیولوژی ستون فقرات، با ما در این مقاله همراه باشید.

رادیولوژی-ستون-فقرات

رادیولوژی-ستون-فقرات

رادیولوژی ستون فقرات به کمک اشعه ایکس و دستگاه های استاندارد انجام پذیر می باشد. این اشعه که می تواند از بسیاری اشیاء از جمله بافت بدن انسان عبور نماید، تصاویر دقیقی را از ستون فقرات بدن شما به دست می دهد. لذا اشعه ایکس از برخی ارگان های بدن همچون استخوان ها قابل عبور نبوده و در داخل آنها بلوکه می شود. با بلوکه شدن اشعه ایکس در داخل بدن، تصاویر پر واضحی تهیه می شود.

ارگان هایی نیز همانند عضلات و پوست که تا حد زیادی اشعه ایکس را از خود عبور می دهند، به صورت حاله هایی در تصاویر رادیولوژی نمایان می شوند. تصاویر رادیولوژی معمولاً به صورت سیاه و سفید قابل تهیه می باشند.

از رادیولوژی ستون فقرات معمولاً برای تشخیص جراحات، شکستگی ها و یا ناهنجاری های این ناحیه استفاده می شود. عوارض و یا بیماری هایی که قابل تشخیص به کمک رادیولوژی ستون فقرات می باشند، شامل:

  • شکستگی در ستون فقرات
  • عفونت های این ناحیه
  • در رفتگی ها
  • تومورها
  • بیماری های دیسک
  • اسکولیوز
 از رادیولوژی ستون فقرات معمولاً برای تشخیص جراحات، شکستگی ها و یا ناهنجاری های این ناحیه استفاده می شود. شما می توانید جهت مشاوره و تماس با سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید : ۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲-۰۲۱ و یا به اینستاگرام مرکز تصویربرداری تابناک مراجعه نمایید.

انواع رادیولوژی ستون فقرات

به دلیل آنکه ستون فقرات به چهار بخش عمده تقسیم بندی می شود، به منظور تهیه تصاویر دقیق تر، رادیولوژی این نواحی را نیز به چهار بخش عمده تقسیم می نمایند:

  • رادیوگرافی ستون فقرات گردنی
  • رادیوگرافی ستون فقرات توراسیک
  • رادیوگرافی ستون فقرات کمری
  • رادیوگرافی ساکروم

آمادگی پیش از انجام رادیولوژی ستون فقرات

در هنگام مراجعه برای ویزیت ستون فقرات، پزشک خود را از باردار بودنتان مطلع نمایید. ممکن است بارداری و رادیولوژی با هم در تداخل باشند. لذا این نکته را در نظر بگیرید که برای بیش تر افراد رادیولوژی کاملاً بی ضرر بوده و برای سایرین نیز منافع آن از عوارض جانبی احتمالی بسیار بیش تر می باشد.

در صورتیکه انجام رادیولوژی ستون فقرات برای مادران ضروری تشخیص داده شود، می توان از پیشبندهای سربی که در تصویر برداری OPG نیز استفاده می گردد، بر روی شکم مادران استفاده نمود. همانند سایر تصویر برداری هایی که به کمک اشعه ایکس انجام می گیرد، شما می بایست تمامی زینت آلات خود را همچون ساعت، گلسر، گردنبد و .. را پیش از انجام این پروسه در بیاورید. بهتر است پیش از انجام رادیولوژی لباس های خود را نیز با پوشش مخصوصی تعویض نمایید.

رادیولوژی ستون فقرات چگونه انجام می شود؟

رادیولوژی ستون فقرات معمولاً ۱۰ الی ۱۵ دقیقه به طول انجامیده و تنها توسط اپراتور متخصص قابل اجرا می باشد. در طول انجام رادیوگرافی به منظور افزایش وضوح تصویر، از شما در خواست می شود تا پایان پروسه به صورت ساکن دراز بکشید.

نتیجه گیری

رادیولوژی ستون فقرات به منظور بررسی و یا تشخیص ناهنجاری ها و بیماری های ستون فقرات تهیه می شود. شما می توانید به منظور انجام رادیولوژی ستون فقرات به مرکز تصویر برداری خوب در تهران مراجعه نمایید.

پاسخ

2 + ده =