تفسیر جواب ماموگرافی

تفسیر جواب ماموگرافی

تفسیر جواب ماموگرافی به اندازه کیفیت و نحوه انجام این آزمایش مهم می باشد. آنچه نتایج حاصل از ماموگرافی به دست می دهند، طبق جداولی ارزیابی می شوند. این جداول شامل امتیازاتی از یک تا پنج می باشند. در صورتیکه ضایعه ای در ماموگرافی رویت گردد و خوش خیم تشخیص داده شود، امتیاز ۲ می گیرد. همچنین ضایعاتی که در پستان دیده می شوند و ۱۰۰% اطمینان به امن بودن آنها وجود ندارد، امتیاز ۳ را به خود اختصاص می دهند.

تفسیر-جواب-ماموگرافی

تفسیر-جواب-ماموگرافی

این بیماران می بایست هر شش ماه یکبار مورد آزمایش قرار گرفته و ماموگرافی انجام دهند و اگر تغییری در اندازه یا سایز توده ایجاد شده باشد، معمولاً پزشک متخصص نمونه برداری از پستان را تجویز می نماید.

اگر بیماری در همان آزمایش اول امتیاز چهار یا پنج را از ماموگرافی را گرفت، به این معنی است که امکان وجود ضایعه بد خیم در پستان می رود. تکمیل کننده ماموگرافی سینه در این شرایط، نمونه برداری از پستان می باشد. نمونه برداری از پستان نیاز به هیچگونه آمدگی ندارد. تنها داروهای رقیق کننده خون می بایست از دو روز قبل قطع گردند.

به منظور افزایش سطح آگاهی شما عزیزان در ذیل ویدیویی را قرار داده ایم:

نمونه برداری از سینه چگونه انجام می شود؟

داورهای رقیق کننده خون همچون آسپرین و وارفارین می توانند موجب ایجاد اختلال در روند نمونه برداری شده و قطع خونریزی و بهبود محل وارد شدن سرنگ بیوپسی را به تعویق بیاندازند. بیهوشی در این آزمایش لزومی ندارد. بیوپسی سینه همچون تزریق وریدی ممکن است کمی ایجاد ناراحتی و سوزش در محل ورود ایجاد نماید.

لذا به منظور ایجاد راحتی بیش تر شما، اپراتور ممکن است از بی حسی های موضعی در محل نمونه برداری استفاده نماید. سپس سوزنی که تحت گاید سونوگرافی می باشد، اقدام به نمونه برداری می نماید. به این صورتکه به وسیله تصاویر دقیقی که به مانیتور سونوگرافی منتقل می شود، محل دقیق ضایعه پیدا شده و از آن نمونه برداری صورت می گیرد.

گفتنیست که این نمونه برداری آنطور که به نظر می آید درد نداشته و علاوه بر آن اپراتور برای شما در ناحیه مورد نظر بی حسی موضعی استعمال می نماید. نمونه برداری از پستان به صورت سرپایی انجام شده و مراجعه کننده می تواند بلافاصله پس از آن به محل کار یا فعالیت های روزمره باز گردد.

تفسیر جواب ماموگرافی به اندازه کیفیت و نحوه انجام این آزمایش مهم می باشد. شما می توانید جهت مشاوره و تماس با سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید : ۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲-۰۲۱ و یا به اینستاگرام مرکز تصویربرداری تابناک مراجعه نمایید.

پس از اتمام آزمایشات تشخیصی، نمونه برداشته شده از سینه به پاتولوژی فرستاده می شود. بعد از گذشت چند روز جواب نمونه برداری حاضر شده و می بایست توسط پزشک متخصص تفسیر شود.

چه کسانی باید نمونه برداری از پستان انجام دهند؟

همانطور که می دانید، نمونه برداری از پستان یکی از آزمایشات تشخیصی و بسیار مهم برای بررسی دقیق سینه ها به منظور پیشگیری از سرطان پستان می باشد. لذا بانوان بالای ۴۰ سال می بایست سالانه ماموگرافی و سونوگرافی انجام داده و در خانم های دارای سابقه خانوادگی سرطان پستان باید از سن ۳۵ سالگی این آزمایشات را به انجام رسانند.

نتیجه گیری

در صورتیکه در معاینات روتین با ضایعه ای برخورد نموده اید، بهتر است ماموگرافی انجام دهید. همچنین اگر ماموگرافی ضایعه بدخیمی را گزارش دهد، به منظور بررسی های بیش تر بهتر است نمونه برداری از پستان انجام شود. پس از اتمام آزمایشات تشخیصی و آماده شدن جواب آن، تفسیر ماموگرافی توسط پزشک متخصص انجام می گیرد.

پاسخ

2 × 4 =