بهترین راه تشخیص کیست تخمدان چیست؟

تشخیص کیست تخمدان با سونوگرافی

تشخیص کیست تخمدان با سونوگرافی به پزشک متخصص کمک می کند تا با بررسی علائم موجود، طرح درمانی مناسبی را برای فرد در نظر بگیرد.
انجام سونوگرافی تخمدان به تشخیص صحیح پزشک کمک بزرگی می کند. همانطور که می دانید تشخیص صحیح یک بیماری تاثیر مستقیم و بسیار مهمی در انتخاب راهکار درمانی مناسب دارد.

کیست تخمدان با سونوگرافی

بسیاری از علائم و مشخصات بیماری ها قابل مشاهده نیستند و از چشم پزشک پنهان می باشند. به همین منظور نیاز است تا با انجام روش های مناسب مانند: رادیولوژی و سونوگرافی، این علائم را بررسی کرد.
در این مقاله به بررسی تشخیص کیست تخمدان با سونوگرافی می پردازیم. با ما همراه باشید.

کیست تخمدان

کیست های تخمدان طیف وسیعی را از (کیست های ساده تا کیست های پیچیده) شامل می شوند. کیست ها از نظر محتویات نیز انواع گوناگونی دارند. به طور مثال ممکن است کیست ها متشکل از مواد جامد یا مایع باشند.
بنابراین تشخیص کیست تخمدان با سونوگرافی می تواند اطلاعات بسیار مهمی را در مورد نوع کیست تخمدان، اندازه و… در اختیار پزشک متخصص قرار دهد.

سونوگرافی تعیین جنسیت در اغلب موارد برای بسیاری از والدین از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. شما می توانید جهت مشاوره و تماس با سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید : ۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲-۰۲۱ و یا به اینستاگرام مرکز تصویربرداری تابناک مراجعه نمایید.

زیرا همانطور که می دانید برخی از کیست های تخمدان می توانند روند باروری فرد را مختل سازند و باعث ناباروری او شوند. بنابراین با تشخیص به موقع کیست تخمدان و انجام اقدامات مورد نیاز در زمان مناسب می توان، از ایجاد عوارض نامطلوب جلوگیری بعمل آورد.

تشخیص تخمدان پلی کیستیک

معمولا تیپ های مشاهده شده در تشخیص کیست تخمدان با سونوگرافی، عبارتند از:
۱- فرم شدید کیست تخمدان
این افراد علائم بالینی کیست تخمدان را دارند و در سونوگرافی آن ها نشانه هایی همچون:
– بزرگ شدن فاحش حجم تخمدان (در موارد شدید شاهد افزایش حجم دو برابری تخمدان نسبت به اندازه ی طبیعی آن می باشیم.)
– تجمع گروهی از کیست های کوچک (در حالت معمولی اندازه ی این کیست ها کمتر از ۵ میلی متر می باشد) در اطراف تخمدان
۲- فرم خفیف کیست تخمدان
افزایش حجم تخمدان در این افراد به اندازه ی فرم شدید نمی باشد، اما در سونوگرافی از تخمدان این افراد، شاهد بزرگ شدن حجم تخمدان خواهیم بود.
– لازم به ذکر است در برخی موارد اندازه ی کیست های تجمع یافته در محیط تخمدان این افراد، گاهی به بیش از ۵ میلی متر (بین ۵ الی ۱۰ میلی متر) نیز می رسد.

علائم کیست تخمدان در دختر

متخصص مربوطه باید شرح حال، سوابق پزشکی بیمار و همچنین علت تجویز سونوگرافی از سوی متخصص زنان و زایمان، را مد نظر قرار دهد.
اکثر افرادی که مبتلا به کیست تخمدان هستند، علائمی مانند: درد در ناحیه ی زیر شکم و لگن، تاخیر در زمان قاعدگی، ناباروری و… دارند.
در اغلب موارد احساس درد شدید در افراد مبتلا به کیست تخمدان، به دلیل پیچ خوردگی کیست ها و یا پاره شدن جداره ی کیست، ناشی از تجمع زیاد مایع در آن می باشد. اغلب افراد در این حالت دچار درد در ناحیه ی لگن خود می شوند که در اکثر موارد این درد موقتی و گذرا می باشد.

کلام آخر

تشخیص کیست تخمدان با سونوگرافی می تواند اطلاعات مهمی در مورد نوع کیست تخمدان و یا اندازه ی آن در اختیار پزشک قرار دهد. پزشک با بررسی نتایج حاصل از سونوگرافی تخمدان می تواند طرح درمانی مناسبی را جهت برطرف کردن کیست های مذکور و کمک به سلامتی فرد، برنامه ریزی کند.

پاسخ