تشخیص سرطان پروستات

تشخیص سرطان پروستات

آیا در ادرار خود خون مشاهده کردید؟

آیا نگران ابتلا به سرطان پروستات هستید؟

آیا می دانستید سومین سرطان کشنده در ایران، سرطان پروستات است؟

با ما در این مقاله به منظور آشنایی با روش های تشخیص سرطان پروستات همراه باشید.

تشخیص سرطان پروستات

تمام مردان غده پروستات دارند و از وقتی جنسیت جنین مشخص می شود این غده آرام آرام شروع به رشد می کند. پروستات غده ایست که در زمان جوانی بخشی از مایع حمل کننده نطفه را تشکیل می دهد .

سرطان پروستات دومین سرطان شایع در مردان است و از طریق تاثیر هورمون مردانه تستوسترون روی سلول های پروستات ایجاد می شود. این بیماری باعث افزایش طول عمر سلول های پروستات می شود که این موضوع باعث ایجاد سرطان پروستات می گردد .

سرطان پروستات سرطانی است که معمولاً موجب کاهش طول عمر بیمار نمی شود و به همین دلیل به ندرت در مراحل اولیه از ناحیه پروستات خارج می شود و به همین دلیل عمل جراحی در مراحل اولیه و برداشتن پروستات درمان قطعی خواهد بود .

علت سرطان پروستات

پروستات ممکن است به دلایل مختلفی از جمله:

  1. سن بالا
  2. سابقه خانوادگی در این بیماری
  3. نژاد

روی دهد.

تشخیص سرطان پروستات

سرطان پروستات را باید زود تشخیص دهیم. تشخیص آن هم به آن صورت است که مردان بالای ۴۵ و ۵۰ سال که به پزشک مراجعه می کنند آزمایش PSA را که خیلی به تشخیص سرطان پروستات کمک می کند را انجام دهند.

وقتی پزشک بیمار را معاینه می کند ، آزمایش خون می دهد و در صورتی که پزشک متوجه شود که تست PSA آن مشکوک می باشد نمونه برداری را انجام می دهد و در نتیجه آن تشخیص سرطان پروستات داده می شود.

یکی از روش ها نیز سونوگرافی ترانس رکتال می باشد. در رابطه با این بیماری تشخیص زودرس آن اهمیت دارد و باید خیلی سریع آن را تشخیص داد.

 سرطان پروستات دومین سرطان شایع در مردان است و از طریق تاثیر هورمون مردانه تستوسترون روی سلول های پروستات ایجاد می شود. شما می توانید جهت مشاوره و تماس با سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید : ۰۲۱-۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲

درمان سرطان پروستات

اگر بیماری خوش خیم پروستات باشد می توان آن را با درمان های دارویی درمان کرد، درمان هایی که جریان ادرار را بهتر می کند یا درمان هایی که باعث می شود که هورمون مردانه که عامل بزرگ شدن غده پروستات است ، کنترل شود و اثر گذاری آن کاهش پیدا کند اما اگر بیماری به صورتی باشد که به درمان های دارویی جواب ندهد ، ادرارش چند بار بند بیاید یا ادرار پس زده باشد و کلیه در معرض خطر باشد ممکن است از روش های جراحی برای درمان آن استفاده شود.

اگر تشخیص سرطان پروستات بد خیم داده شود در این صورت باید کل پروستات را با جراحی درآورده یا اشعه درمانی کنیم .

اگر بیماری پیشرفته باشد و در غدد لنفاوی یا استخوان ها پخش شده باشد آن موقع ممکن است درمان قطعی نداشته باشد و فقط با کنترل هرمون مردانه بتوانیم بیماری را ساکت و آرام نگه داریم.

عوارض عمل کردن غده پروستات

در موارد خوش خیم که داخل پروستات را خالی کرده و پوسته آن را باقی می گذاریم تنها عارضه آن است که درهنگام رابطه جنسی مایعی که نطفه را به بیرون حمل می کند بیرون نیاید بلکه برگردد و از مثانه خارج شود .

در موارد بد خیم که پوسته وهسته پروستات را برمی داریم ممکن است اوایل کمی در کنترل ادرار ضعیف باشند یا اختلالات توانایی جنسی پیدا کنند.

استفاده زیاد از گوشت قرمز و عدم استفاده از یک رژیم غذایی سالم و سبک می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهد.

پاسخ