تشخیص سرطان سینه با سونوگرافی

تشخیص سرطان سینه با سونوگرافی

سرطان نتیجه جهش تغییرات ژنتیک برای رشد و سلامتی سلول های بدن می باشد. این تکثیر غیرطبیعی برای سلول های سینه نیز اتفاق بیفتد که سرطان سینه نامیده می شود. با گذشت زمان این تکثیر سلولی در سینه تومورها را به وجود می آورد. سرطان سینه معمولا در زنان شایع تر است اما مردان نیز ممکن است به سرطان سینه مبتلا شوند.

سرطان سینه بهتر است در مراحل آغاز این شناسایی و پیش بینی شود، بنابراین توصیه می شود زنان به غربالگری منظم و روتین تن دهند تا سرطان سینه در مراحل آغازین آن شناسایی و کشف شود. شما می توانید جهت مشاوره و تماس با مرکز سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید : ۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲-۰۲۱ و یا به اینستاگرام مرکز تصویربرداری تابناک مراجعه نمایید.

 

علل ابتلا به سرطان سینه

  • وجود سابقه سرطان سینه در تاریخچه خانوادگی
  • شروع زود دهنگام قاعدگی
  • یائسه شدن دیر هنگام
  • تراکم زیاد بافت سینه
  • قرار گرفتن در معرض پرتوهای سرطان زا
  • استفاده از قرص های پیشگیری از حاملگی
  • زیاده روی در مصرف الکل

علائم سرطان سینه

افرادی که به سرطان سینه مبتلا هستند ممکن است هیچ علامتی در وجود خود حس نکنند به ویژه در مراحل آغازین آن. وجود یک برآمدگی یا یک توده در سینه می تواند علامتی برای سرطان سینه باشد. عموما هر تغییر در شکل و فرم ظاهری سینه و بافت آن می تواند نشانه هایی از وجود سرطان سینه باشد. همچنین تورفتگی یا تو خالی شدن سر سینه یا سرخ شدن سینه احساس درد در سینه ظاهر شدن ورم و باد کردن سینه می تواند از علائم سرطان سینه باشد

تشخیص سرطان پستان

سرطان سینه بهتر است در مراحل آغاز این شناسایی و پیش بینی شود، بنابراین توصیه می شود زنان به غربالگری منظم و روتین تن دهند تا سرطان سینه در مراحل آغازین آن شناسایی و کشف شود. خودآزمایی های ماهانه سینه یا تست کلینیکی سینه ماموگرافی یا سونوگرافی شایع ترین روش های فرآیند تست غربالگری برای تشخیص سرطان سینه حتی بدون مشاهده کوچکترین علائم آن است.

سونوگرافی سرطان سینه

با توجه به اینکه امروزه سرطان سینه در بین زنان شایع شده است و میانگین سنی آن رو به کاهش می باشد بافت متراکم سینه خانم های جوان تر باعث می شود تا حساسیت ماموگرافی در تشخیص بیماری سرطان کمتر شود بنابراین بهترین روش در تشخیص این بیماری استفاده از سونوگرافی می باشد. در واقع سونوگرافی در تشخیص سرطان پستان یک روش مکمل تشخیصی در کنار نتایج بدست آمده از ماموگرافی می باشد.

ذکر این نکته ضروری است که سونوگرافی خود به تنهایی نمی تواند یکی از بهترین روش های تشخیص سرطان سینه باشد. اما اگر در طی ماموگرافی اختلالات مشکوکی مشاهده شود می توان گفت سونوگرافی پستان بهترین راه جهت تشخیص یک توده غیرطبیعی داخل سینه می باشد. اما این توده غیرطبیعی گاهی اوقات ممکن است سرطانی هم نباشند. جهت تشخیص دقیق تر توده پزشکان به وسیله سوزن های بیوپسی استفاده می کنند تا محل و نوع دقیق توده های مشکوک را شناسایی کنند.

درمان سرطان سینه

شیوه برخورد با سرطان سینه به نوع و مرحله پیشرفت آن بستگی دارد. رفتار زیر بنایی موجود در برخورد با سرطان سینه بر این اصول استوار است:

  • جراحی که شامل برداشتن توده سرطانی خوش خیم می باشد.
  • پرتودرمانی یا رادیوتراپی که به نابودی سلول های سرطانی با استفاده از انرژی زیاد می انجامد.
  • شیمی درمانی که با سرطان سینه به وسیله تجویز دارو مقابله می شود.

پاسخ