تشخیص تیروئید

تشخیص تیروئید

آیا می دانستید افزایش و کاهش ناگهانی وزن یکی از علائم شایع بیماری تیروئید می باشد؟

برای شناخت سایر علائم این بیماری و روش های تشخیصی با ما در این مقاله همراه باشید.

در صورتی که پس از مراجعه به پزشک متخصص، تشخیص تیروئید توسط آزمایشگاه برای شما تجویز شود. می بایست به یکی از مراکز آزمایشگاهی مراجعه کرده و به منظور بررسی های بیش تر، سطح TSH خون شما مورد بررسی قرار گیرد. پس از مشاهده سطح غیر طبیعی TSH در خون، میزان هورمون تیروئید در گردش خون نیز مورد سنجش قرار می گیرد. در آزمایش تیروئید کم کاری تیروئید یعنی TSH پایین تر از حد نرمال و پرکاری تیروئید به معنی TSH بالاتر از حد نرمال قابل مشاهده است.

تشخیص تیروئید

تیروئید چست

در بافت های داخل گردن ارگان ساده ای به اسم تیروئید وجود دارد که بدن را همچون مدیر اجرایی یک شرکت اداره می کند. نقش این ارگان اطمینان یافتن از کارکرد درست سایر ارگان های بدن است. هورمون های مهم تیروئید شامل تیروکسین و تیرونیم می شود که توسط تیروئید به داخل خون فرستاده می شوند و به آن ها به ترتیب T4 و T3 گفته می شود.

کار این هورمون ها کنترل سلول ها می باشد تا به موقع مواد غذایی و اکسیژن را به مصرف برسانند. در واقع وظیفه آنها تنظیم متابولیسم بدن است تا سوخت و ساز بدن برقرار بماند. وقتی شما به انرژی احتیاج دارید، طبق دستوراتی که از جانب تیروئید صادر می شود، قلب به طور کارآمد تری کار کرده و سلول های بدن مواد غذایی را با سرعت بیش تری می شکنند.

حتی در چنین سیستم منظمی گاهی اختلال به وجود می آید. عارضه های مشخص در داخل تیروئید رشد می کنند و یا عدم تعادل شیمیایی بدن می تواند باعث سر درگمی تیروئید شود. در این حالت واکنش تیروئید نسبت به دستورات هیپوفیز به شدت کاهش می یابد که عواقب خطرناکی برای بدن ما در پی دارد.

اولین عارضه ای که احتمال رخ داد آن وجود دارد، پر کاری تیروئید است. پرکاری تیروئید به معنای ترشح بیش از حد هورمون تیروئید است. خوشبختانه امروزه درمان تیروئید به سادگی امکان پذیر است و در صورت تشخیص به موقع این بیماری می توان تا حد زیادی از عوارض آن کاست.

در صورتی که پس از مراجعه به پزشک متخصص، تشخیص تیروئید توسط آزمایشگاه برای شما تجویز شود. می بایست به یکی از مراکز آزمایشگاهی مراجعه کرده و به منظور بررسی های بیش تر، سطح TSH خون شما مورد بررسی قرار گیرد.شما می توانید جهت مشاوره و تماس با سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید : ۰۲۱-۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲

علائم تیروئید

به سبب تغییراتی که بر اثر پرکاری تیروئید در بدن روی می دهد، علائمی نیز نمایان می گردد:

 1. افزایش ضربان قلب نسبت به حالت نرمال
 2. گرسنگی دائم
 3. کاهش وزن سریع
 4. بر هم خوردن نظم طبیعی خواب
 5. عرق کردن زیاد
 6. تشویش، نگرانی و اضطراب

تیروئید کم کار

زمانی که بدن مقدار کمی هورمون ترشح می کند، تیروئید دچار کم کاری می شود. به این معنی که سلول های بدن به مقدار لازم دستور دریافت نمی کنند. به این سبب متابولیسم بدن به شدت کاهش می یابد. افرادی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند دچار عوارض ذیل می شوند:

 1. افزایش وزن
 2. تنبلی و سستی
 3. احساس کسالت و بی حالی
 4. ورم مفاصل
 5. حساسیت شدید و غیر متعارف به سرما

پاسخ