تست ان تی

تست ان تی

آیا با آزمایشات دوران بارداری آشنایی دارید؟

آیا می دانستید با انجام تست ان تی می توان از مشکلات کروموزومی جنین مطلع شد؟

با ما در این مقاله به منظور آشنایی با سونوگرافی ان تی همراه باشید.

تست ان تی

سونوگرافی ان تی یا NT(Nuchal translucency) در ۱۱ الی ۱۴ هفتگی اول بارداری انجام می گیرد. این تست به کمک اشعه اولتراسوند به بررسی احتمال سندروم داون و سایر اختلالات کروموزومی در جنین می پردازد. همچنین برخی مشکلات قلبی مبنی بر شکل نگرفتن کامل بافت قلب به کمک این سونوگرافی قابل تشخیص می باشد.

در سونوگرافی ان تی از بافت مایع پشت گردن جنین نمونه بردای انجام می گیرد. در سه ماهه اول بارداری جنین با مشکلات کروموزومی مایع بیش تری را نسبت به یک جنین نرمال در پشت گردن خود اندوخته می کند. زیرا در کودکان مبتلا به سندروم داون این ناحیه بزرگتر از سایرین می شود.

تست ان تی بسیار دقیق بوده و میزان تطابق آن با واقعیت ۹۸ % می باشد. این تست با توجه به میزان دقتی که دارد می تواند شما را در تصمیم گیری جهت سقط یا نگهداری جنین کمک نماید. شما می توانید جهت مشاوره و تماس با سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید : ۰۲۱-۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲

سونوگرافی ان تی یک تست غیر تهاجمی می باشد و می بایست در هفته های ۱۱ الی ۱۴ بارداری صورت پذیرد. زیرا در طول این چند هفته بافت گردن شکل گرفته و هنوز نرم می باشد. تست ان تی معمولاً با آزمایش خون و سونوگرافی های اولیه بارداری همگام می شود.

همانند سایر سونوگرافی های مانیتورینگ، خواندن اطلاعات سونوگرافی ان تی بر عهده پزشک متخصص می باشد. شما می توانید برای انجام آزمایشات تکمیلی و به رسیدن به جواب قطعی تا سه ماهه دوم بارداری صبر کنید. همچنین امکان دارد پزشک شما در اوایل هفته دهم بارداری برایتان تست DNA تجویز نماید.

پس از گرفتن جوابیه تست ان تی می بایست به پزشک متخصص زنان و یا پزشک متخصص ژنتیک مراجعه نمود.

تست ان تی برای چه کسانی واجب است؟

تست ان تی به تمامی بانوانی که در سه ماهه اول بارداری قرار دارند پیشنهاد می شود. همچنین انجام این تست برای افراد ذیل واجب و ضروری است:

  1. داشتن فرزندی با سابقه ابتلا به سندروم داون
  2. مادرانی با سن ۳۵ سال و بالاتر

مزیت استفاده از تست ان تی در سه ماهه نخست بارداری

تست ان تی بسیار دقیق بوده و میزان تطابق آن با واقعیت ۹۸ % می باشد. این تست با توجه به میزان دقتی که دارد می تواند شما را در تصمیم گیری جهت سقط یا نگهداری جنین کمک نماید. گرچه سقط جنینی که سه ماه آنرا را در شکم خود پرورانده اید دشوار می باشد، اما این تست می تواند شما را از سلامت کودک خود مطمئن سازد.

تست ان تی چطور انجام می شود؟

ابتدا اپراتور از شما سن جنینتان را می پرسد. سپس با توجه به اینکه در هفته چندم بارداری قرار دارید دور سر وی را اندازه گیری می کند. منحنی رشد جنین به وی نشان می دهد که جنین در حالت نرمالی قرار دارد یا خیر.

پزشک اقدام به استعمال ژل بر روی شکم شما می نماید. این ژل به منظور راحتی حرکت سنسورهای سونوگرافی بر روی بدن شما مالیده می شود. سپس پروب سونوگرافی را بر روی شکم به آرامی غلتانده و مایع پشت گردن جنین اندازه گیری می شود.

این آزمایش که ۱۵ الی ۲۰ دقیقه به طول می انجامد، پس از نزدیک به ۱۰ روز آماده بررسی و استناد می باشد.

پاسخ