اکوکاردیوگرافی قلب جنین چیست؟

اکوکاردیوگرافی قلب جنین چیست؟اکوکاردیوگرافی قلب جنین

شاید بتوان قلب را پس از مغز مهم ترین ارگان بدن انسان دانست. اکوکاردیو گرافی قلب جنین آزمایشی مشابه سونوگرافی می باشد. این تست به پزشک شما کمک می نماید تا بهتر و دقیق تر ساختار قلب جنین شما را بررسی نماید؟

اکوکاردیوگرافی قلب جنین در سه ماهه دوم بارداری یا هقته ۱۸ الی ۲۴ قابل انجام می باشد. این آزمایش به بررسی امواج صوتی قلب جنین و یا اکو قلب وی می پردازد.

دستگاهی که در طول این پروسه استفاده می شود، با آنالیز کردن این امواج آنها را تبدیل به تصاویر و یا اکوکاردیوگرام می نماید. این عکس اطلاعاتی را در مورد چگونگی کارکرد قلب جنین فراهم می سازد.

علاوه بر این اکوکاردیوگرافی قلب جنین اطلاعاتی را در مورد گردش خون قلب به دست می دهد. زیرا در برخی اختلالات ممکن است بعضی از رگ های قلب به طور مادرزادی مسدود شده باشند.

همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره شد، این تست همانند سونوگرافی بارداری می باشد. اکوکاردیوگرافی قلب جنین تصاویری را از داخل ناحیه ابدومینال یا شکم شما تهیه می نماید. لذا در صورتیکه اکوکاردیوگرافی از ناحیه واژن مادر انجام گیرد، اکوکاردیوگرافی ترانس واژینال خوانده می شود.

اکوکاردیوگرافی قلب جنین در سه ماهه دوم بارداری یا هقته ۱۸ الی ۲۴ قابل انجام می باشد. این آزمایش به بررسی امواج صوتی قلب جنین و یا اکو قلب وی می پردازد. شما می توانید جهت مشاوره و تماس با سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید : ۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲-۰۲۱ ویا به اینستاگرام مرکز تصویربرداری تابناک مراجعه نمایید.

اکوکاردیوگرافی قلب جنین چگونه انجام می شود؟

اپراتور از شما می خواهد تا بر روی تخت مخصوص تصویر برداری دراز کشیده و پاهای خود را از شکم دور نمایید. سپس به منظور تسهیل حرکت از ژل مخصوصی را بر روی شکم شما می مالد. این ژل از اصطکاک میان پوست و مبدل سونوگرافی جلوگیری نموده و اپراتور می تواند راحت تر اکوکاردیوگرافی را انجام دهد. ژل لوبریکانت ارسال امواج را به داخل بدن مادر آسان تر می نماید.

مبدل سونوگرافی امواج مخصوصی را به داخل بدن می فرستد. این امواج به داخل بدن مادر نفوذ کرده و به قلب جنین می رسد و سپس به کامپیوتری که در اختیار اپراتور می باشد بازمی گردد. صدای ناشی از این امواج به حدی زیاد می شود که توسط انسان قابل شنیدن است.

اپراتور مبدل سونوگرافی را در سرتاسر شکم شما به حرکت در می آورد تا قسمت های مختلف قلب جنینتان را مورد بررسی قرار دهد. پس از اتمام اکوکاردیوگرافی قلب جنین، ژل از روی شکمتان پاک می شود و شما می توانید به فعالیت های روزمره تان باز گردید.

تفسیر اکو قلب جنین

پس از آنکه جواب آزمایشتان حاضر شد، پزشک متخصص به تفسیر اکو قلب جنین پرداخته و به کلیه پرسش هایتان پاسخ می دهد. عموماً نرمال بودن اکو قلب جنین به معنی آن است که پزشک مشکل خاصی در قلب جنینتان پیدا نکرده است.

در صورتیکه هر گونه مشکلی در تفسیر اکو قلب جنین پیدا شود، ممکن است برای بررسی های بیش تر آزمایشاتی نظیر MRI جنین و سونوگرافی های تخصصی تر پیشنهاد گردد. این مشکلات شامل نقص در ساختار قلب، ریتم غیر نرمال و .. می باشد.

به منظور اطمینان بیش تر، پزشک شما ممکن است بیش از یک بار اکوکاردیوگرافی قلب جنین را تجویز نماید. فراموش نکنید این آزمایش برای بررسی مشکلات سایر ارگان های بدن جنین معمولاً مناسب نمی باشد و هدف اصلی از انجام اکوکاردیوگرافی ارزیابی عملکرد قلب جنین است.

نتیجه گیری

اکوکاردیوگرافی قلب جنین معمولاً در سه ماهه دوم بارداری انجام شده و به بررسی قلب وی می پردازد. شما می توانید اکوکاردیوگرافی را در یک سونوگرافی خوب و معتبر انجام دهید.

پاسخ