اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی از طریق امواج صوتی به بررسی مقاطع مختلف قلب جنین می پردازد. با کمک این روش می توان به اطلاعاتی همچون عملکرد قلب، پمپاژ قلب و دریچه های قلب دسترسی پیدا نمود. این گرافی بسیار بی ضرر بوده و در دوران بارداری انجام پذیر می باشد. همچنین با تکرار تعداد جلسات اکوکاردیوگرافی به مادر و جنین هیچ آسیبی وارد نمی آید. زیرا ممکن است احتیاج شود هر چند ماه یکبار سلامت قلب جنبن بررسی شود.

اکوکاردیوگرافی

با پیشرفت علم پزشکی ناهنجاری های قلب جنین در دوران بارداری با انجام سونوگرافی و اکوکاردیوگرافی قابل کشف می باشد. با کشف علت ناهنجاری پزشکان می توانند حین بارداری در صورتیکه قسمت چپ قلب جنبن کوچک باشد با تجویز اکسیژن برای مادر به عنوان یک داروی مهم، آن قسمت ناهمگون را بزرگتر نمایند. همچنین اگر ناهنجاری جدی باشد، پزشکان می توانند با جراحی های مداخله ای قلب جنین را در شکم مادر درمان نمایند.

تنگی دریچه آئورت و تنگی دریچه ریوی در صورتیکه به موقع در شکم مادر تشخیص داده شوند، پیش از تولد قابل درمان می باشند. این تشخیص تنها به وسیله تست اکوکاریوگرافی ممکن بوده و با جراحی قابل برطرف کردن است. در این شرایط قلب جنین به درستی رشد کرده و با وضعیت پایدار به دنیا خواهد آمد.

چه کسانی باید اکوکاردیوگرافی انجام دهند؟

تمامی مادران باردار می بایست برای اطلاع از سلامتی فرزند خود تمامی تست های روتین بارداری همچون آزمایش خون و سونوگرافی ها را انجام دهند. و در صورت وجود هر گونه عامل مشکوکی در سلامت جسمی فرزند خود تست اکوکاردیوگرافی انجام دهند. هر چند بر اساس تحقیقات صورت گرفته یک درصد از نوزادان با مشکل قلبی به دنیا می آیند، اما برخی مسائل باعث تشدید این عارضه می گردد:

 1. سابقه بیماری قلبی در یکی از والدین
 2. مصرف برخی از دارو های غیر مجاز در دوران بارداری
 3. سابقه بیماری روماتیسم
 4. دیابت بارداری یا دوره پیش از بارداری
 5. در صورتیکه یکی از فرزندان مادر به بیماری قلبی مبتلا باشد، شانس بروز این بیماری در جنین ۶-۳ درصد افزایش می یابد.
 6. سن بالای حاملگی مادر
 7. مشکلات کروزومی جنین
تشخیص زودهنگام مهمترین گام در درمان ناهنجاری های قلب جنین محسوب می شود. شما می توانید جهت مشاوره و تماس با سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید : ۰۲۱-۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲

زمان مناسب اکوکاردیوگرافی

تشخیص زودهنگام مهمترین گام در درمان ناهنجاری های قلب جنین محسوب می شود. متخصصان بهترین زمان برای تشخیص ناهنجاری های قلب جنین را هفته شانزدهم تا نوزدهم بارداری می دانند. زیرا پس از هفته نوزدهم در صورت وجود مشکل جدی، سقط جنین امکان پذیر نمی باشد.

فواید اکوکاردیگرافی

تست اکوکاردیوگرافی همچون هر نوآوری دیگری برای آسایش بشریت به وجود آمده است. در ذیل به هر یک از فواید اکوکاردیوگرافی به اختصار اشاره می نماییم:

 1. آگاه سازی خانواده جهت اتخاذ تصمیم مناسب
 2. درمان به موقع جنین به واسطه عمل جراحی داخلی کیسه آب
 3. در مورد بیماری هایی همچون SVT، AVB می توان داروی مناسب برای مادر تجویز کرد
 4. تزریق مستقیم دارو به جنین برای درمان وی

در اکوکاردیوگرافی چه چیزهایی قابل تشخیص می باشد؟

 1. اختلالات ریتم قلب جنین ( HR>180 , HR<100خطرناک و قابل پیگیری هستند. )
 2. مشکلات فیزیکی قلبی، دریچه های قلب و عروق قلبی

پاسخ