انواع غربالگری

انواع غربالگری

آیا به دنبال راهی برای کسب اطمینان از سلامتی جنین خود هستید؟

آیا از کاربرد آزمایشات غربالگری مطلع هستید؟

با ما در این مقاله به منظور کسب اطلاعات بیش تر در مورد انواع غربالگری همراه باشید.

انواع-غربالگری

انواع-غربالگری

سندروم مارفان و خیلی از بیماری هایی که جنین را در دوران بارداری درگیر می کند، به راحتی قابل کشف می باشند. البته بیش تر این بیماری ها موجب از بین رفتن جنین در ماههای اول بارداری می شوند، اما برخی دیگر تا پایان عمر با وی مانده و تا حد زیادی زندگی وی را مختل می سازد.

آزمایشات غربالگری دقیق ترین و مناسب ترین راهکار برای بررسی ناهنجاری های جنین می باشند. این آزمایشات دوبار در طول بارداری انجام می شوند. اولین غربالگری بین هفته یازده الی چهاردهم و دیگری در هفته پانزدهم به بعد بارداری صورت می پذیرد.

سندروم داون یا منگلیسم یکی دیگر از مشکلاتی است که جنین را درگیر می کند. در صورتیکه سابقه سندروم داون در یکی از بستگان نزدیک مادر یا پدر وجود داشته باشد، بهتر است مستقیماً پس از انجام سونوگرافی های اولیه آزمایش آمینوسنتز انجام شود. اما این به این معنی نیست که سونوگرافی غربالگری انجام نشود.

در صورتیکه هر اثری از مشکلات حاد در جنین مشاهده شود، می توان جنین را به صورت قانونی سقط نمود. آزمایش و سونوگرافی غربالگری معمولاً در یک روز انجام می شوند.

انواع غربالگری شامل سونوگرفی غربالگری و غربالگری آزمایشگاهی می باشد. شما می توانید جهت مشاوره و تماس با سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید : ۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲-۰۲۱

چه کسانی باید غربالگری بارداری انجام دهند؟

غربالگری اول بین هفته یازده تا چهاردهم بارداری انجام  می گیرد. ولی سوال اینجاست که چه کسانی می بایست غربالگری را انجام دهند؟

طبق پروتکل جهانی تمامی بانوان باردار در سه ماهه دوم وسوم بارداری می بایست آزمایشات غربالگری را انجام داده و جهت بررسی نتایج حاصل از این آزمایشات به پزشک متخصص خود مراجعه نمایند. آزمایش غربالگری شامل سونوگرافی و بررسی های آزمایشگاهی می شود.

غربالگری آزمایشگاهی و سونوگرافی مکمل یکدیگر بوده و به کمک هم بیش از ۹۵ درصد قدرت تشخیصی دارند. این آزمایشات به منظور شناسایی مشکلات کروموزومی و ناهنجاری های جنین استفاده می شوند. اینکه برخی از پزشکان معتقدند که با انجام آمینوسنتز دیگر احتیاجی به انجام سونوگرافی نمی باشد، کاملاً ایده اشتباهی است.

بسیاری از مشکلات جنین با انجام آمینوسنتز نمایان نمی شود. در آزمایش آمینوسنتز تنها مشکلات کروموزومی بررسی شده و ناهنجاری های ساختاری جنین با انجام این آزمایش قابل بررسی نمی باشد.

ممکن است جنین دارای مشکل جمجمه، مغز، کوتاهی اندام، ستون فقرات و یا احشاء داخلی بدن را داشته باشد. این مشکلات تنها با سونوگرافی غربالگری قابل کشف می باشد.

شما می توانید هنگام مراجعه به یک سونوگرافی خوب و معتبر تعیین جنسیت را نیز در غربالگری اول به انجام رسانید. تعیین جنسیت در ماه های بعدی بارداری و به واسطه سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی نیز انجام می شود. این روش به طور حتم برای تعیین جنسیت دقیق تر بوده و علاوه بر آن تصویر دقیقی نیز از جنین به دست می دهد.

در سونوگرافی چهار بعدی فیلمی حاوی تصاویر جنین پس از پایان سونوگرافی به مادر داده می شود.

در انتها فیلم تکمیلی در باب موضوع فوق برای شما قرار می دهیم:

نتیجه گیری

سونوگرافی غربالگری و غربالگری آزمایشگاهی از انواع آزمایشات غربالگری به حساب می آیند. این دو آزمایش مکمل هم بوده و هیچیک جای دیگر را پر نمی کنند.

پاسخ

پنج × چهار =