انجام کدام سونوگرافی ها برای مادران باردار ضروری است؟

انجام کدام سونوگرافی ها برای مادران باردار ضروری است؟

به طور کلی مادران باردار در طول دوران بارداری باید چندین سونوگرافی بسیار مهم را انجام دهند. توصیه می شود اولین سونوگرافی بین هفته ۶ تا ۸ بارداری انجام شود تا سن بارداری تشخیص داده شود. به طور کلی در طول دوران حاملگی تا اتمام این دوره بهتر است هر خانم برای اطلاع از وضعیت بارداری خود و شرایط جنین خود حداقل ۴ بار سونوگرافی انجام دهد. برای اطلاع از سونوگرافی مهم دوره بارداری با مقاله مقاله زیر با ما همراه باشید.

سونوگرافی دوران بارداری در اغلب موارد برای بسیاری از والدین از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. شما می توانید جهت مشاوره و تماس با سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید : ۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲-۰۲۱ و یا به اینستاگرام مرکز تصویربرداری تابناک مراجعه نمایید.

سونوگرافی سه ماهه اول بارداری

سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول یا سونوگرافی NT می باشد که زمان انجام آن از هفته ۱۱ تا ۱۴ بارداری می باشد که تمامی مادران باردار که به رادیولوژیست های متبحر مراجعه کنند، پس از انجام سونوگرافی NT آزمایشات لازم انجام شود تا عدد ریسک بیماری های کروموزومی به دست آید تا بر حسب این عدد ریسک مدیریت بیمار تعیین خواهد شد.

سونوگرافی های مهم دوران بارداری

مهم ترین سونوگرافی دوران بارداری سونوگرافی هفته ۱۸ یا سونوگرافی آنومالی اسکن و بررسی ناهنجچاری های جنین می باشد که مادران باردار در این هفته به رادیولوژیست جهت انجام این سونوگرافی مراجعه می کند. در این سونوگرافی تمام اندام و اعضا و موارد مورد نیاز جنین بررسی می شود و به بر حسب داشتن یا نداشتن آنومالی سیر بارداری ادامه پیدا خواهد کرد.

سونوگرافی مهم دیگری که بر حسب ریز فاکتورهای مادری و احتیاج مادر در افراد با یکدیگر متفاوت است، سونوگرافی های کالر داپلر که پس از هفته ۲۸ بارداری بر حسب نیاز توسط پزشک معالج درخواست و توسط رادیولوژیست ها قابل انجام است و به خصوص مادرانی که دیابتی هستند و فشار خون دارند و به بیماری هایی مانند لوپوس مبتلا هستند طبیعتا تعداد سونوگرافی های کالر داپلر در سه ماهه سوم در واقع بیشتر خواهد شد.

اکوی قلب جنین از هفته ۱۸ تا ۲۵ یا هفته ۲۶ قابل انجام برای مادرانی که اندیکاسیون بیماری دیابت و فشارخون و سابقه بیماری قلبی در خانواده دارند، می باشد. که این کار نیز توسط پزشک معالج تجویز و توسط رادیولوژیست ها انجام می شود. در این زمان سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی تا هفته ۲۸ بارداری نیز قابل انجام می باشد.

انجام کدام سونوگرافی ها برای مادران باردار ضروری است؟

بهترین زمان برای انجام اولین سونوگرافی بارداری

بهترین زمان سونوگرافی بارداری زمانی است که مادران باردار پس از انجام آزمایش متوجه بارداری می شوند، سونوگرافی را انجام دهند تا در درجه اول حاملگی داخل رحم است و خارج از رحمی نمی باشد و اطمینان حاصل شود تا قطب جنینی و ضربانات قلبی به صورت طبیعی مشاهده می شود. این سونوگرافی معمولا به دو روش سونوگرافی شکمی و سونوگرافی از طریق واژن انجام می شود که این سونوگرافی دقت بالاتری دارد و هیچ گونه خطری را برای مادر باردار ایجاد نمی کند.  

آیا سونوگرافی سه بعدی یا چهار بعدی برای مادر و جنین خطرناک است؟

در سونوگرافی به علت اینکه از امواج صوت استفاده می شود هیچ گونه عارضه ای برای جنین و مادر ندارد و تا کنون هیچ گونه گزارشی مبنی بر سوء سونوگرافی بر مادر و جنین گزارش نشده است. حتی سونوگرافی سه بعدی و سونوگرافی چهاربعدی.

 

 

 

پاسخ